Vědci objevili nový způsob ukládání dat

Vědci na univerzitě v Southamptonu vymysleli nový a daleko trvalejší způsob, jak ukládat data. Nejde o to, že bychom jich mohli ukládat více, ale spíš o to, že by nám měla vydržet na delší čas. Mluví se o miliardách let.

Nová technologie, které se říká „Superman memory crystal“ používá lasery k zaznamenání obrovského množství dat do maličkých skleněných disků. Vědci to označují jako 5D technologii a pracují na ní už dlouho. V roce 2013 pomocí ní úspěšně uložili 300 kB textu. Dnes jsou schopni na discích přechovávat až 360 TB.

5d-data

To nejzajímavější však je, že disky by měly mít prakticky neomezenou životnost. Záleží tedy na teplotě, ve které je budete uchovávat. Například při 190°C vydrží „jen“ 13,8 miliard let.

„Tato technologie může zajistit poslední důkazy o naší civilizaci: vše, co jsme se naučili, nebude nikdy zapomenuto,“ popsal ve svém prohlášení profesor Peter Kazansky.

Malé srovnání

Pro srovnání uvádíme běžnou životnost dnes používaných úložných médií.

  • magnetická páska (v magnetofonových kazetách) – 10 až 50 let a pak se začne rozkládat
  • CD, DVD apod. – 40 až 100 let, ale jsou náchylná k mechanickému poškození
  • magnetické pevné disky – mechanické chyby se projevují tak po čtyřech letech
  • flash disky a SSD – asi deset let

Vypadá to hodně slibně, ale celá věc byla poprvé veřejně prezentována tento týden v San Franciscu a je v poměrně raném stádiu. Vědci hledají partnery, kteří by jim další výzkumy zafinancovali a pomohli přenést produkt mimo laboratoř.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru