Vědci jsou na cestě k prvnímu počítačovému čipu bez polovodičů

Většina vědců a výzkumníků pro své vynálezy využívá desítky let staré technologie, avšak momentálně vědci přišli s něčím průlomovým. Vylepšili stávající technologii a možná právě tohle je krok, který by nám mohl umožnit rychlejší či úspornější zařízení.

V prvních elektronických počítačích, ve 30. a 40. letech minulého století, byly používány elektronky. Pak je nahradily tranzistory vyráběné z polovodičů. Důvodem byla velikost. S použitím polovodičů je možné vyrábět zařízení velikosti dnešních smartphonů, zatímco dříve byly počítače přes celou místnost.

Vylepšení starých elektronek

Jenže i polovodiče mají svá omezení ve velikosti a rychlosti. Dříve jsme je jako omezení nevnímali, byly nám na míle vzdálené, jenže teď se pomalu k té hranici blížíme. A tak se vědci ze San Diega vrátili k elektronkám – a tentokrát je vyrábějí mnohem menší a účinnější.

„Určitě nenahradí všechny polovodičové součástky, ale v některých aplikacích mohou být skutečně užitečné – například při velmi vysokých frekvencích,“ popisuje jeden z výzkumníků.

Za hlavní výhodu nových elektronek je považován fakt, že dokážou přesouvat elektrony pře vzduch, tudíž rychleji. V polovodičích jsou totiž elektrony často brzděny kolizemi jiných atomů. Vědci tento princip znali už dříve, jenže jej nedokázali použít.

elektronky

Dnes vědci vytvořili speciální vrstvu ze zlata ve tvaru hřibu a díky tomu se jim podařilo udělat elektronky až o 1000 % rychlejší. Sice jsou teprve na počátku zkoumání, ale vypadá to, že bude brzy možné sestavit počítačový čip bez polovodičů – s použitím nových elektronek, tedy rychlejší.

Zdroj: ScienceAlert

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru