Vědci hlásí posun v oblasti 3D vývoje, pomocí upraveného open-source hardwaru bude možno tisknout i funkční žíly a srdce za pár korun

Tisk biologického materiálu nemusí být vůbec drahý. Vědci přišli na to, že pokud upraví běžný open-source hardware, tak budou moci tisknout i funkční žíly nebo srdce. Tento nový objev dává naději na levný 3D tisk částí lidského těla.

Technologie 3D tisku nám už v dnešní době umožňuje vytvářet reálné konstrukce, jako jsou například mosty, budovy nebo třeba protézy. Jak ovšem vyplývá z těchto věcí, pracuje se zatím především jen s anorganickým materiálem. Jak je to ale v tuto chvíli s tiskem ,,živých“ produktů z organických materiálů?

Tým vědců z univerzity Carnegie Mellon v USA oznámili v této oblasti velké pokroky. S pomocí běžné 3D tiskárny, kterou si sami poupravili pro své potřeby, prý brzy zvládnou produkovat části lidského těla. Vyprodukovat dokážou například funkční žíly nebo i srdce.

Screenshot_4

Doposud nikdo nepřišel s metodou, jak zrealizovat dostatečně levný 3D tisk tkání

3D tisk tkání je v poslední době velmi populárním tématem, ale až doposud nikdo nepřišel s metodou, jak něco podobného realizovat dostatečně levně. Problémem je vedle patentů velkých společností hlavně fakt, že biologické materiály špatně drží v požadovaném tvaru a pod vlastní váhou se tištěná struktura při tisku do vzduchu jednoduše rozpadne. To se při průmyslovém tisku běžně řeší dalším materiálem, který strukturu podrží

Screenshot_5

Vědcům se konečně povedlo najít vhodnou směs, která udrží materiál pohromadě

Vědcům se nakonec povedlo najít vhodnou směs látek, které pomohou udržet biologický tiskový materiál pohromadě. Směs má podobu gelu, který slouží k naplnění tiskového prostoru, de následně drží biologický materiál. Po zahřátí na teplotu nad 37 °C se začne gel roztékat a poté stačí vyjmout tkáň v požadovaném tvaru. Velmi dobře se postup osvědčil u žil, které jsou po vytisknutí plně průchodné a mohou plnit svou funkci. Nejedná se tedy o pouhé umělé kopie, ale o opravdovou tkáň.

Screenshot_6

Vědci využívají data z magnetické rezonance

Místo klasického 3D skeneru sahají výzkumníci po datech z magnetické rezonance a výsledky jsou ohromující. Dalším krokem, na který se nyní výzkumníci chystají, je vložení buněk z opravdového srdce do vytisknuté organické struktury. Chtějí se tak postupně dostat do fáze, kdy bude tisk částí orgánů, nebo dokonce celých částí těla něčím běžným.

Biologický 3D tisk je příliš drahý, v Carnegie to zvládají za zlomek ceny

Biologický 3D tisk je však kvůli ceně tiskáren přesahující 100 000 dolarů, což je v přepočtu zhruba 2,5 milionu korun poměrně nedostupnou záležitostí. Objev týmu z Carnegie dává naději na masové nasazení a to i s hardwarem, jehož komponenty jsou open-source a nestojí více než 25 000 Kč.

Zdroj: Cdr

Komentáře

Nahoru