Dnes vyšlo 15 článků

Ve vedru pití vody nestačí !

Ve vedru pití vody nestačí !

Týden uplynul jako rychle tekoucí řeka a je tu opět neděle, den kdy se nehákuje až na pár výjimek, jako je například
- Integrovaný záchranný systém, do kterého patří Policie České republiky, Městská policie,  Zdravotnická záchranná služba, Hasičský záchranný sbor České republiky,
- dispečeři a technici v elektrárnách, vodárnách plynárnách,
- pracovníci v nemocnicích od uklízeček po primáře, …
- prodavači v obchodech, pokladní  a plavčíci na koupalištích
I ti ostatní, které jsem nejmenoval. kteří musí pracovat i v těchto vedrech (mají můj soucit), aby byla zajištěna bezpečnost občanů v České republice, tak i turistů z jiných částí globalizovaného světa, když zbytek populace tráví volný čas u vody, ve které vznikl na planetě Zemi život.

Když člověk pracující na přímém letním poledním slunci či někde u pecí, má jeho tělo 2 možnosti jak se ochladit.

První možnost je roztažení cév, pro snažíš tok krve a více tepla se uvolní do okolí, pokud je člověk svlečený fyzikálním dějem sáláním.

Druhou známější možností je pocení – lidský pot, kromě vody obsahuje i mnohem větší skupinu dalších látek např. sodík, hořčík, draslík, které je potřeba do těla doplnit.

Aby lidské tělo nezkolabovalo, je potřeba doplnit vodu + minerální látky o trochu přiměřeném větším množství než člověk vypotil. V pitné vodě tekoucí z vodovodu jsou sice minerální látky obsaženy též, ale v mnohem menším množství než člověk potřebuje k životu.

Proto při pobytu ve zvýšených teplotách nebo při velké fyzické námaze (např. při práci s lopatou na zahradě při kopání zapuštěného bazénu do kamenité půdy) nestačí pití obyčejné kohoutkové vody, nýbrž středně mineralizovaných vod a ovocných džusů, nejlépe když je ovocná šťáva vymačkaných z čerstvý plodů, které byly správně skladovány a před přípravou džusů omyty pod tekoucí vodou.

Dokonce i zaměstnavatel je ze zákona povinen vám při pocení se v práci poskytovat „vodu“ !

Jak je u nás zvykem, co by mohlo být jednoduché tak se muselo v legislativním procesu zkomplikovat, aby vznikl prostor pro zaměstnavatelské a advokátské okliky, aby zaměstnavatel nemusel skočit do nejbližší sámošky a chudákovi modernímu otroku (tento názor na současný zákoník práce čtu na internetových diskuzích poměrně často) koupit flašku minerálky, aby mu na place z vedra nezkolaboval :-(

V lékárně lze zakoupit různé šumivé tablety do vody s vitamíny a minerály, které stačí zalít vodou, nechat 2 minuty vyšumět a vypít. Rovněž se prodávají i v jiných formách např. polykací tablety, želé, cucavé bonbóny. Hledejte v lékárenských e-shopech pod kategorií Doplňky stravy – Vitamíny a minerály a stopové prvky.

Komentáře

Nahoru