Ve Švýcarsku by mohl každý dospělý občan dostat 61 tisíc korun měsíčně za nic

Švýcarsko by se mohlo stát první zemí na světě, která by zrušila sociální dávky a podporu, přičemž každý občas by měsíčně od státu dostával fixní garantovanou částku. Dospělý občan by dostal měsíčně 2 263 eur (cca 61 tisíc korun) a dítě by dostalo měsíčně 567 eur (cca 15 tisíc korun). Nicméně tímto rozhodnutím by se zároveň zcela zrušily důchody, podpora v nezaměstnanosti, sociální dávky a další příspěvky.

Autoři iniciativy jsou přesvědčení, že by mohl garantovaný příjem posilnit osobní svobodu obyvatel a prospět samotnému trhu. Ale na druhé straně stojí odpůrci, kteří charakterizují sociální experiment jako příliš nebezpečný a nákladný. Podle slov kritiků by mohlo dojít k lenivosti občanů, kteří by kvůli jistému měsíčnímu příjmu přestali chodit i do práce. Příznivci se zase odvolávají na prvotní průzkumy, podle nichž by se občané snažili i nadále najít lepší pracovní místo a získat vyšší plat, ačkoliv by měli zajištěno bydlení, jídlo, oblečení, kulturu a sport.

switzerland-1179029_1280

Stane se Švýcarsko první zemí, kde by mohl každý dospělý občan dostat fixní měsíční příjem?

Ekonomové univerzity v St. Gallenu spočítali, že garantovaný příjem by příliš zatížil státní rozpočet, i navzdory zrušení sociálních dávek a podpor. A tato vize by ročně stát vyšla na 136 miliard eur (cca 3,678 bilionů korun), čímž by se k uhrazení takové částky muselo zvýšit DPH na 50 %.

Referendum týkající se garantovaného příjmu probíhalo dnes. A podle předběžných odhadů návrh zamítlo 78 % hlasujících. Švýcarsko se pravděpodobně nestane první zemí, která zavede namísto sociálních dávek a příspěvků měsíční fixní příjem pro každého.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru