Dnes vyšlo 1 článků

Ve Švédsku vznikla světově první elektro dálnice

Švédsko je první zemí na světě, ve které byl vybudován úsek elektro dálnice. Na unikátní dálnici se testovala elektrická energie pro těžkou dopravu.

Úsek E16 dlouhý 22 kilometrů spojuje Oslo v Norsku s Gävle ve Švédsku. A tento úsek je vybavený elektrickým vedením vyvinutým společností Siemens, přičemž vedení poskytuje elektřinu hybridním nákladním vozidlům. Systém pracuje stejně jako systém u tramvají. Kolektor na nákladních automobilech převede energii z elektrického vedení na energii do elektrických motorů hybridních nákladních automobilů. A tím pádem mohou nákladní vozidla jezdit na jedno nabití mnohem déle.

sweden_electric_road_750

Ve Švédsku vznikla první elektro dálnice. Zdroj: EcoWatch

„S elektro dálnicí jsme o krok blíže k dopravě bez fosilních paliv a máme potenciál dosáhnout nulové emise oxidu uhličitého,“ řekl Lena Erixon, generální ředitel dopravního úřadu Trafikverket. „Je to jeden ze způsobů, jak rozvíjet ekologicky inteligentní dopravní prostředky ve stávající silniční síti. Elektro dálnice by mohla být dobrým doplňkem k silniční a železniční síti.“

Když se kamión ocitne na úseku bez elektrického vedení, bude fungovat jako hybridní vozidlo jezdící na biopalivo. Elektricky poháněné kamiony by měly snížit emisi fosilních paliv až o 80 či 90 %. Švédsko je otevřením tohoto úseku dálnice opět o krok blíže k vozovému parku bez fosilních paliv, čehož chce dosáhnout do roku 2030.

Siemens plánuje vytvořit další demonstrační trasy. Úseky budou vybudovány také na veřejných komunikacích v okolí Los Angeles a Long Beach v Kalifornii. Siemens na tomto projektu spolupracuje se společností Volvo Trucks.

Zdroj: EcoWatch

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru