Dnes vyšlo 15 článků

Ve Středoafrické republice mají zakázané SMSky

Ve Středoafrické republice mají zakázané SMSky

Při genocidě ve Rwandě to byly rádiové stanice. V Myanmaru to během posledních dvou let byl Facebook. Ve Středoafrické republice teď došlo i na SMS zprávy. Tamní obyvatelé prý pomocí SMSek podněcují násilí. A tak jim je radši zakázali.

„Na pokyn premiéra, s cílem přispět k obnově bezpečnosti v zemi, je pozastaveno využívání SMS pro všechny vlastníky mobilních telefonů,“ četl prohlášení Abdallah Assan Kadre zodpovědný za oddíl komunikace.

V posledních dnech totiž v hlavním městě země Bangui probíhají násilné demonstrace, demonstranti chtějí svrhnout současnou vládu. Násilí stoupá především ode dne, kdy po útoku granátem v katolickém kostele zemřelo nejméně 15 lidí. Křesťané tento útok oplatili tím, že zničili jednu z posledních městských mešit a zabili tři muslimy.

Zákaz smskování by měl trvat několik dní.  Podle oficiálního prohlášení až do odvolání. Pokud se obyvatelé i přes zákaz pokusí odeslat zprávu, stejně se jim to nepovede. Jen se jim zobrazí hláška, že „smskování není povoleno“.

Joanne Mariner z Amnesty International strávila ve Středoafrické republice začátek letošního roku a sama potvrdila, že mobilní telefony skutečně mají svou vinu na probíhajících útocích. Některé útoky prý určitě byly koordinovány prostřednictvím telefonů. Mnoho lidí si navíc na své mobily nahrávalo fotky a videa mrtvých a raněných.

Zdroje: Vice News, Mashable, fotografie: Flickr – Pieter Ouwerkerk

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru