Ve smartphonech bychom mohli mít extra přesné hodinky

Tým vědců z UCLA School of Engineering vyvinul optické hodiny, které umí měřit čas s přesností na 270 kvintiliontin sekundy (2,7 x10-16). Nejen že to jsou jedny z nejpřesnějších hodinek, které kdy byly sestaveny, ale jsou také hodně malinké. Jejich objem činí 1 cm3 a prý se s klidem vejdou do křemíkového čipu.

Jeden centimetr krychlový se nám možná nejeví jako tak úplně malý rozměr, ale v této oblasti je to opravdový pokrok. Průměrné optické hodiny, které používají k měření času pulsy světla, jsou totiž velké asi jako stolní počítač a dost těžké. Zmenšení hodinek se povedlo podobným principem, jakým se vyrábí počítačové křemíkové čipy. Tým vědců očekává, že by se hodinky také mohly uplatnit ve spotřební elektronice.

Optical+clock+-+Matthew+Chin_mid

Ten malý černý proužek mezi těma dvěma válci jsou optické hodinky.

„Měření času, který je nutný k vyslání světelného impulsu, odrazu od objektu a navrácení zpět, se využívá také při měření vzdáleností,“ popsal Chee We Wong, hlavní výzkumník projektu. „Náš vynález by tedy mohl pomoct také při určování přesné vzdálenosti, což se může hodit například u samořídících aut nebo vzdušných dopravních prostředků.“

Kromě toho, že nás hodinky posunuly o krok blíže k jednomu z nevyřešených problémů fyziky (podstata samotného času), měly by se v budoucnu podle odhadů používat také ve smartphonech. To abyste už nikdy nepřišli nikam ani o 270 kvintiliontin sekundy později! :-P

kvintiliontina

Pro menší jednotku než kvintiliontinu ani nemáme název! Zdroj: automa.cz

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru