Ve Francii si vymysleli vlastní slovo pro „sexting“

Ve Francii si vymysleli vlastní slovo pro „sexting“

Francouzům se zřejmě nelíbilo slovo „sexting“, a tak si pro něj vymysleli alternativu. Až ji uvidíte, zřejmě uznáte, že je dost nejisté, jestli se vůbec bude používat…

„Sexting je poměrně nový fenomén, který je spojen s využíváním informačních a komunikačních technologií mladistvými a dětmi, ale také dospělými. Slovo sexting je složeninou vzniklou ze slov sex a textování, a znamená elektronické rozesílání textových zpráv, fotografií či videa se sexuálním obsahem,“ píše se na webu sexting.cz, který se celou problematikou zabývá.

Pokud budete posílat smsky se sexuálním obsahem svému příteli do Francie, půjde o tzv. „textopornografii“. Tento termín nedávno schválila francouzská akademie, která hlídá francouzský jazyk a pravidelně vymýšlí různé alternativy pro výrazy převzaté z angličtiny.

Sophie Tonolo, slovníková editorka z akademie, uvedla, že ji oslovilo samo francouzské Ministerstvo spravedlnosti. Vyžadovalo termín pro sexting, protože se tento jev často dostává až před soud.

Avšak podle Tonolo nakonec ještě ani nemusí skončit ve slovníku. Navíc to bylo jedno z mnoha slov, která byla ve Francii tento měsíc „vymyšlena“. Takové věci tam nejsou žádnou výjimkou. Tady je pár dalších příkladů, jejichž názvy si Francouzi upravili:

  • z „emailu“ se stal „courriel“
  • hashtag“ byl nahrazen výrazem „mot-diese“, což v češtině znamená něco jako „ostré slovo
  • LOL“ bylo nahrazeno „MDR“ tedy „mort de rire“ – „umírající smíchy
  • z „chatu“ je „clavardage
  • podcast“ byl změněn na „baladodiffusion
  • knockout game“, fenomén, kdy někdo praští druhou osobu do obličeje před kamerou, se stal „vidéoagression

Které slovo tedy bude dál na seznamu? Co třeba „twerking“?

Zdroje: huffingtonpost, theverge, obrázek: balleralert

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru