Dnes vyšlo 15 článků

Ve Francii schválili zákon proti Amazonu

Ve Francii schválili zákon proti Amazonu

Francouzský senát jednomyslně schválil zákon, který online knihkupectvím zakazuje využívat dopravu zdarma v kombinaci s 5% slevou. Tenhle zákon je jako kdyby namířený přímo proti Amazonu, který francouzskému online trhu s knihami se svým 80% podílem jasně dominuje.

Amazon dominuje až příliš?

Ministryně kultury Aurélie Filippetti dodržela to, co řekla. Před nějakou dobou totiž přísahala, že ochrání tradiční knihkupectví před taktikami, které používá Amazon.

Francie má jeden z největších počtů tradičních knihkupectví na světě – je jich tam zhruba 3500. Pro srovnání si například uveďme, že v takové Velké Británii jich mají jen 2000. Ve Francii sice prodej knih o 4,5 % poklesl, ale online nákupy stoupají. Zatímco v roce 2003 bylo pouze 3,2 % všech nákupů knih ve Francii uskutečněno online, loni to bylo už 17 %.

bookstore

Francouzští vydavatelé si mohou určovat pevnou cenu knihy již od roku 1981. Ale v nedávných letech se objevila inovace. Bylo povoleno, že knihkupectví mohou nabízet slevu 5 % z této pevné ceny. Amazon nejen že nabízí slevu 5 % stabilně pořád, ale přidává také dopravu zdarma.

A jak si jistě sami představíte, výsledkem je to, že Amazon vládne online prodeji knih. Pokrývá 80 % trhu a pomalu likviduje veškerou konkurenci. Ostatní online obchody trpí, ale vůbec nejhůře dopadla tradiční knihkupectví.

Fair play

Nový zákon tedy zakazuje kombinovat 5% slevu a dopravu zdarma.

„Tento zákon není určen k tomu, aby bránil online prodeji knih, ale aby zajistil spravedlivou hospodářskou soutěž. Je jedním z prvků podpory sektoru knih,“ zdůraznila Filippetti.

Amazon to pochopitelně vidí ale úplně jinak:

„Každé opatření, které zvyšuje cenu knih online, trestá v první řadě francouzského spotřebitele.“

Ano. Ale spotřebitelé ministryni Filippetti očividně moc nezajímají. Ta si stojí za tím, že musí zařídit, aby měly všechny online knihkupectví stejné podmínky. A k tomu zákon rozhodně pomůže.

Zdroje a obrázek: Retaildetail, Goodreader, France24

Komentáře

Nahoru