Ve Finsku se zbavili závilosti na Nokii, díky tomu mohly vzniknout kultovní Angry Birds a Clash of Clans

Finsko se snaží dokázat, že není úplně nejlepší, když je celá ostrovní zemičká závislá na jedné mega firmě. V případě Finska touto firmou byla Nokia, která však zažila v uplynulých letech pozvolný pád. Předstihly ji firmy jako Apple a Samsung. A to se negativně projevilo na ekonomice Finska.

V roce 2000 se podílela na HDP země ze čtyř procent, v roce 2011 to však už bylo jen půl procenta. Upádek mobilního gigantu byl více než zřejmý. A tak skandinávský stát začal financovat inovační centra, která měla sloužit pro rozjezd nových firem. Vláda se také úpěnlivě snažila snižovat daňovou zátěž pro podnikatele a stejně tak se snaží snižovat daňovou zátěž pro velké korporace, což je zcela opačný přístup, který nyní razí Česká republika. Výsledek?

Finsko letos zaujalo čtvrtou příčku v žebříčku Bloombergu mezi nejlepšími inovátory. Před ním jsou už jen Spojené státy, Jižní Korea a Německo. Díky tomuto přístupu mohly vzniknout stovky nových firem, které ve většině případech založili bývalí zaměstnanci Nokie. Dá se s nadsázkou říci, že vlastně každý druhý Fin prošel společností Nokia.

Nejinak je tomu u společnosti Rovio, jež dala světu tolik populární hru Angry Birds. Po celém světě si tuto geniální hříčku stáhlo více než 1,7 miliardy uživatelů. Vznikly desítky variací jako Angry Birds Star Wars, tato předělávka zaznamenala taktéž enormí úspěch stejně jako hra Bad Piggies.

Dalším příkladem budiž firmička Supercell, která stála za vznikem další herní pecky Clash of Clans.

Severský stát se snaží dokázat světu, že se hravě obejde i bez Nokie

Její bývalí zaměstnanci, stejně tak jako studenti, zakládají malé firmy, které dobývají svět technologickými inovacemi. Neznámějším vzorem je pro ně společnost Rovio, která v březnu oznámila, že její hra Angry Birds má na kontě už 1,7 miliardy stažení.

Nokia byla podle některých názorů pro Finsko až příliš velká, což s sebou neslo mnohá rizika. V roce 2000 se podílela na HDP země ze čtyř procent, v roce 2011 to však už bylo jen půl procenta. „Vláda chtěla učinit úpadek telefonického gigantu co nejméně bolestivým a zajistit, aby se Finsko už nikdy nestalo závislé na jediné společnosti,“ uvedl časopis The Economist.

Skandinávský stát, který je historicky zaměřený především na lesnictví a výrobu papíru a celulózy, ale už delší dobu se opírá i o znalostní společnost, vytvořil nový inovační systém. Zčásti je financovaný vládou, zčásti soukromníky. Vznikla tak technologická agentura Tekes s ročním rozpočtem 600 milionů eur a 360 zaměstnanci. Vláda také spustila fond Finnvera na podporu rozjezdu nových firem.

Čtvrtý nejlepší inovátor

Výsledkem je velké množství začínajících podniků včetně tří stovek založených bývalými zaměstnanci Nokie. „Stalo se módním říkat, že pád Nokie je nejlepší věc, která se v této zemi stala,“ podotkl britský týdeník. Obzvlášť hrdé je nyní Finsko na sektor videoher, ve kterém se kromě Angry Birds proslavila také třeba hra Clash of clans od Supercellu.

Stát letos zaujal čtvrtou příčku v žebříčku Bloombergu mezi nejlepšími inovátory. Před ním jsou Spojené státy, Jižní Korea a Německo. Finsko však dosud ne zcela úspěšně válčí s tím, aby z úspěšných projektů vznikly i trvalé funkční společnosti. Mnoho jich stále končí prodejem nějaké nadnárodní společnosti.

Vláda se i proto podnikatele snaží povzbudit také snižováním daňové zátěže. Od příštího roku se chystá srazit hladinu korporátní daně z 24,5 procenta na dvacet. Výpadky v rozpočtu hodlá nahradit mimo jiné zvýšením daně na alkohol, tabák, cukrovinky a limonády a také škrty ve výdajích.

Komentáře

Nahoru