Ve filipínské vesničce nemohou hrát Dotu

Ve filipínské vesničce Salawag nedávno vydali usnesení, které zakazuje hrát Defence of the Ancients (Dotu). Zákaz se sice vztahuje jen na počítačové obchody, ale vsaďte se, že kdyby měli pravomoc přikazovat vám, co můžete a nemůžete hrát doma, zakázali by Dotu všude. Prý se kvůli ní totiž vraždí.

Podle usnesení, které bylo ve vesničce s 60 000 obyvateli (nedivte se počtu obyvatel a pojmenování “vesnička”, na Filipínách se to tak říká) vydáno 5. ledna 2015, byla Dota zakázána, protože způsobuje neshody v místní komunitě. Mladé kluky, kteří ji hrají, prý podporuje k násilným činům – lžou a kradou. Rozhodnutí navíc přišlo po smrti dvou teenageřů, kteří byli loni ubodáni.

Majitelé počítačových obchodů, kteří nařízení poruší, budou čelit transakcím různého stupně. Zaprvé by mohl být na měsíc uzavřen jejich obchod, za druhé by jim mohli zrušit živnostenské oprávnění a v případě trestného činu třetího stupně by jim obchod trvale uzavřeli a sebrali povolení k výkonu činnosti.

Dělají to z lásky k dětem

Oficiálně je rozhodnutí podáváno tak, že bylo uskutečněno „z lásky“ k dětem, jejichž životy Dota ničí. Kvůli hře totiž děti zanedbávají školu a mluví sprostě.

„Drazí přátelé, schválili jsme toto usnesení obce, protože jsme přesvědčeni, že je to pro naše děti správné,“ uvedl starosta Salawag.

Jaký názor na to mají děti, snad ani nemusíme rozebírat. Většina dospělých se zákazem ale souhlasí. Ve vesnici je 30 počítačových obchodů a 29 z nich vyjádřilo souhlas. Na Filipínách má rozhodnutí takovou popularitu, že se jej chystají přijmout i další města!

Zdroj: Inquirer, fotografie: Flickr – Jerine Lay

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru