Dnes vyšlo 15 článků

Ve 22 letech se stal milionářem, poté zkrachoval. A nyní vede firmu v hodnotě 100 milionů dolarů

Tomas Gorny může inspirovat všechny nadějné podnikatele. Ve 20 letech, což bylo někdy v 90. letech, odešel z rodného Polska do Spojených států amerických. Sotva mluvil anglicky, a proto prvních několik let pracoval na částečný úvazek jako obsluha parkoviště a čistič koberců.

A dnes je Tomas Gorny úspěšný podnikatel, který má pod svými křídly tři různé firmy. Jednou z nich je Nextiva, což je cloudová obchodní mobilní služba, která letos dosáhne hodnoty 100 milionů dolarů. Své první dva úspěšné startupy prodal, včetně startupu Endurance International, který odkoupily firmy Warburg Pincus a Goldman Sachs za téměř 1 miliardu dolarů.

nextiva tomas gorny

Tomas Gorny je úspěšný podnikatel, který na vlastní kůži poznal bankrot.

Ve 22 letech se stal milionářem, ale zbankrotoval

Už od mladého věku chtěl mít vlastní firmu. V 17 letech provozoval počítačovou distribuční službu v Evropě. A jakmile se přestěhoval do Spojených států amerických, stal se jedním z prvních členů webhostingové společnosti Internet Communications.

Tomas Gorny musel vzít ještě nějaké práce na vedlejší úvazky, aby mohl splácet automobil a nájemné. Během dvou let se Internet Communications prodala společnosti jménem Interliant, a tak se Tomas Gorny stal 22letým milionářem.

Rozhodl se investovat do dalších společností. Nicméně nastal konec éry dot-com a neštěstí v podobě teroristického útoku dne 11. září, čímž přišel o většinu svého jmění. Zůstal mu pouze automobil a 10 tisíc dolarů na účtu v bance.

tomas gorny 2

Společnosti tohoto podnikatele nemají žádné externí investory.

Comeback

Tomas Gorny byl technicky zdatný a díky svým zkušenostem ve webhostingu se mu podařilo založit na konci roku 2001 startup jménem IPOWER. Společnost se zaměřovala opět na poskytování webhostingových služeb, ale pouze pro malé a střední firmy. Služby byly levné a rychlé, čímž se IPOWER rychle uchytil.

 „Ihned poté, co jsem v roce 2001 selhal, jsem začal budovat společnosti. To byla jediná věc, kterou jsem uměl dělat.“

V roce 2007 se IPOWER stalo jednou z největších webhostingových společností v USA a spojilo se s Endurance International. V roce 2011 tuto společnost podnikatel prodal za téměř 1 miliardu dolarů firmám Warburg Pincus a Goldman Sachs.

Tomas Gorny je nyní bohatý a úspěšný podnikatel, kterému se podařilo vybudovat tři úspěšné startupy, a to Nextiva, United Web a Site Lock (webová bezpečnostní společnost). Ani jedna z nich nemá žádné externí investory, přičemž Tomas Gorny si je financuje zcela sám.

Ponaučení

Přes všechny vzestupy a pády se Tomas Gorny toho hodně v podnikání naučil. A shrnul cenné životní lekce do šesti bodů.

1. Nemějte exit strategii. Neměli byste začít podnikat s cílem prodat svou společnost. Spíše se soustřeďte na budování skutečné hodnoty pro ostatních.

2. Užijte si pocit podcenění. Tomas Gorny začal podnikat velice mladý. Vždy měl silný přízvuk východní Evropy, kvůli kterému ho spousta lidí nebrala vážně a podceňovala ho. Ale pro Tomase to byla výhoda, protože dokázal převýšit lidi, kteří ho podceňovali.

3. Pracujte s dobrými lidmi. Podnikání vám bude neustále drásat nervy. Neměli byste ztrácet čas s lidmi, které nemáte rádi.

4. Nejlepší investice je investice do vás. Po špatné zkušenosti s investováním do jiných startupů se Tomas Gorny stal konzervativnějším s dalšími investicemi. Spíše hledal způsoby, jak investovat do sebe. A to je důvod, proč jeho společnosti nemají externí investory.

5. Nasaďte vlastní kůži, zlepší vás to. Ve všech startupech má Tomas Gorny své vlastní peníze, protože uvažuje o dílčích krocích důkladněji a zvažuje všechny možnosti.

6. Selhání je nejlepší vzdělání. Tomas Gorny si užil spoustu úspěchů a neúspěchů. Věří, že právě selhání ho nejvíce naučila.

Zdroj / Foto: Business Insider

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru