Dnes vyšlo 15 článků

Včelař může být každý, stačí si pronajmout včelí úl

Včelař může být každý, stačí si pronajmout včelí úl

Stále více lidí v Americe, umisťuje na svém dvorku včelí úl, díky kterému mají svůj vlastní domácí med. Tito obyvatelé nejsou sami včelaři, ale platí poplatek za hostování úlů společnosti Buddha Bee Apiary. Společnost kontroluje úl a včely každý měsíc, zároveň sklidí med. 

Společnost vznikla v USA, kde rapidně klesá populace včelstva. Včelaři v roce 2019 ztratili 37% svých kolonií, což je podle odborníků znepokojivé číslo, protože tyto včely mají zásadní význam pro opylování plodin a planě rostoucích rostlin. S řešením na pomoc přichází Buddha Bee Apiary, založená Justinem Manessem, aby přinesla výhody včel lidem, aniž by potřebovali veškeré vybavení nebo znalosti včelařství. Včelín Buddha Bee také sklízí med a hostitel dostane polovinu pro vlastní potřebu. Ale Maness říká, že to není hlavním přínosem. “Někteří lidé se o med zajímají a někteří ne,” říká. “Myslím, že skutečným přínosem pro lidi, je skutečnost, že mohou investovat do úlu, dozvědět se více o včelách a také vědět, že přispívají zpět k něčemu, co bude dobré pro naše životní prostředí.”

Než budete moci hostit úl, odborník z Buddha Bee Apiary posoudí váš dvorek, aby zjistil, zda je vhodný pro včely. Sluneční světlo také pomáhá, protože pomůže proti škůdcům. Jakmile je dvorek schválen, Buddha Bee Apiary učiní z instalace událost – „přivítání včel“, říká Maness, a řekne hostiteli, aby pozval rodinu a přátele. Někteří hostitelé nakonec chtějí převzít včelařské povinnosti a včelín Buddha Bee s tímto přechodem pomůže.

04-want-to-keep-bees-without-all-the-work

Včelín Buddha Bee není jedinou společností, která provádí program hostitelského úlu. Maness založil společnost po spolupráci se společností Bee Downtown, která instaluje a udržuje úly v podnikových areálech v Severní Karolíně. “Bylo úžasné zažít tuto interakci jeden na jednoho s lidmi, kteří nikdy tuto zkušenost s včelami nezažili, a vidět, jak se jim rozzářily oči, a být absolutně v úžasu nad tím, jak krásné je vnitřní fungování úlu,” říká .

Chtěl to přinést přímo lidem v jejich domovech. Totéž udělali i ostatní včelaři. Best Bees spravuje úly pro společnosti i obytné domy v Bostonu, Houstonu, Chicagu a dalších městech. Hosting úlů byl také proveden po celé Austrálii a ve Velké Británii. Maness doufá, že se tento model bude nadále rozšiřovat a že více lidí je otevřeno chovat včely – nejen proto, aby pomohly včelím populacím, ale pomohly lépe porozumět včelám.

Zdroj, foto: fastcompany.com

 

 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru