Dnes vyšlo 1 článků

Václav Krejčík nejen o powerjóze: Jdu si svou vlastní cestou, jinak bych byl kopií

Václav Krejčík nejen o powerjóze: Jdu si svou vlastní cestou, jinak bych byl kopií

Kdo nemá doma alespoň jedno jogínské DVD Vaška Krejčíka, jako by nebyl. Podnikatel, lektor a propagátor powerjógy otevřeně přiznává, že byl v dětství na sport vážně střevo a že aerobic byl jen hec, kdežto v józe, procházkách se psem a rodinném kruhu našel vlastní generátor energie.

Václave, zastihli jsme vás na cestách. Jak je v Německu?

Dnes byl v Hamburku krásný slunný den. A radost jsem měl také z výborného víkendového workshopu s Bryanem Kestem, zakladatelem powerjógy.

Jste známý jako instructor powerjógy, zakladatel Energy studií a propagátor zdravého životního stylu u nás. Řekněte mi nejprve, čím jste chtěl být jako malý kluk?

Chemikem. Měl jsem na chatě postavenou malou laboratoř a v ní dokonalé vybavení. A také si pamatuji na stavebnici Mladý chemik a mikroskop.

Již 20 let sportujete, nejprve aerobik a pak jóga. V rozhovoru s Janem Rosákem jste nicméně vyprávěl, jak jste býval černou ovcí jinak sportovní rodiny. Ke sportu vás tedy dovedla babička? Musel jste zatnout zuby?

Já to asi nevnímal až tak jako zatnutí zubů, ale musel jsem se hodně snažit. Babička to se mnou ale uměla a dovedla mě dobře k základům, které mi potom posloužily pro přijímačky na sportovní základku. Ale musela si se mnou máknout, protože já byl fakt střevo.

Václav Krejčík je zakladatelem sítě Energy studií.

Václav Krejčík je zakladatelem sítě Energy studií.

Pak jste se dostal na sportovní školu, to už jste se s pohybem sžil, je to tak? Uvažoval jste již tehdy o sportovní kariéře?

Po té jsem netoužil. Ale když jsem běhal sprinty a překážky, rozhodně jsem chtěl vyhrávat… Stejně jako kluci ze třídy a pak z ostatních atletických klubů na závodech a mistrovstvích. Byl jsem ale dobrý, a tak spoustu pohárů i medailí bylo.

Vzpomínáte na školní léta v dobrém? Jaký jste byl student?

Ano, v dobrém. Základka byla sportovní pohoda, na gymplu mě učení nebavilo a tak jsem zabral až na maturitu. Jinak jsem známky moc neřešil a spíš dělal všechno možné kromě učení.

Ke sportovnímu aerobiku jste se tedy dostal na škole?

K tomu jsem se dostal, až když jsem začal v Praze studovat vysokou. To jsem objevil sportovní centrum, slovo dalo slovo a už jsem trénoval – a první mistrovství vyhrál.

Jak říkáte, v roce 1993 jste se stal mistrem republiky. Jaký to byl tehdy pocit, vzpomínáte?

Úžasný a prázdný. Na pódiu při vyhlašování jsem byl hrdý, ale pak jsem čekal na zastávce autobusu – v ruce držíc pohár – a říkám si… vlastně nic se nezměnilo. Byl to relativně smutný pocit.

Vyhrál Mistrovství ČR v aerobiku, dnes je jeho sportem jóga a procházky se psem.

Vyhrál Mistrovství ČR v aerobiku, dnes je jeho sportem jóga a procházky se psem.

Je pravda, že jste na mistrovství trénoval 3 měsíce? Musel to být pořádný záhul stihnout vše v tak krátké době. Co vám z té doby uvízlo v hlavě?

Moc si nepamatuji, jen to, že to byla zábava a makačka. Bylo to super období a v tom věku zvládnete ůplně všechno, protože fyzické síly i dravost máte díky mládí.

O léta později jste ještě soutěžil na mistrovstvích ve fitness týmech, chtěl jste tedy pokračovat tímto směrem?

Ani náhodou. To byl hec. Má kamarádka Lenka se mě zeptala, jestli jí můžu říci ano. Nevěděl jsem na co, ale měl jsem zrovna dobrou náladu, a tak jsem řekl ano. Teprve pak jsem se dozvěděl, že ona, já, Olga Šípková, Radka Hamáčková… budeme závodit! Ten rok jsem vydával svou první knížku, stejně tak VHS powerjógy a otevíral své první studio. Makali jsme jako šrouby ráno od šesti a bylo to hodně silné a nabíjející období.

Jak do toho všeho zapadá jóga, odkud a kdy se vzala vaše láska k ní?

Můj kamarád Jakub mi ji představil – a stalo se to. Láska na první pohled. Měl jsem propocené tričko a téměř nic jsem nedělal. Bylo to výborné setkání.

Zaznamenal jste hned v začátcích s jógou fyzický posun oproti období aerobiku?

Asi ne hned. Postupně ale bylo tělo silnější a pružnější, dobře jsem se cítil a neztrácel po lekcích sílu a energii. Byl to vlastní generátor energie. Kde jinde se toto stane?

To máte pravdu. Jak vás cvičení jógy ovlivnilo psychicky? Změnilo vás?

S jógou přišla daleko větší výkonost v práci, odolnost a objevování sebe sama.

„S jógou přišla daleko větší výkonost v práci, odolnost a objevování sebe sama.“

„S jógou přišla daleko větší výkonost v práci, odolnost a objevování sebe sama.“

Učil jste se v zahraničí?

Učil jsem se v zahraničí, ale i v Česku. Setkal jsem se s mnohými lidmi, kteří mě inspirovali a za to jim děkuji. Jdu si však svou cestou, protože jinak bych byl jen kopií.

Založil jste a spoluvlastníte několik studií, napsal jste již 8 knižních publikací, natočil desítky DVD, spolupodílel se na řadě televizních pořadů. Jak se motivujete, abyste do všeho dával maximum? Kde berete inspiraci?

Inspiraci čerpám v klidu mé rodiny. U mého psa, na procházkách po lese, při cestování a ve svém volnu. To je má síla. Myslím si, že je to právě klid, který mě inspiruje a motivuje. V lese, v horách a na pláži se mi v hlavě rodí nápady – a ty pak realizuji. Mám to moc rád.

Máte nějaký osvědčený tip, když vám dochází baterky?

Hory, volno a klidový režim. Powerjóga, která mě srovná a rozproudí energii a hory… To je slast. Mizím do nich často.

Na vašem webu jsem se dočetla, že stále předcvičujete. Baví vás to se stále piplat s klienty od úplných začátků? Nebo na vás chodí ultra-pokročilí a děláte stojky na hlavě? :-)

Raději pracuji s lidmi, kteří začínají. Nadchnout je a vidět pak jejich cestu a pokrok je odměna.

Za jakým účelem vznikl projekt jogavirtual.cz? Můžu takhle s jógou začít?

Jóga virtual je mé online studio. Jeho prostřednictvím si s námi mohou zacvičit lidé, kteří k nám jinak nemohou docházet. Proto vzniklo, aby poskytlo možnost zacvičit si všem, kteří chtějí. Pokud máte možnost, doporučoval bych začít v jógovém studiu, ale když to nejde, tak jóga virtual je vhodným a odborným společníkem.

vaclav_03

„Když potřebuji dobít energii, mizím do hor.“

Jak byste popsal to, co děláte? Jste instruktor jógy, podnikatel, ten, který ukazuje cestu?

Tím, že cvičím jógu, dávám příklad druhým – těm, kteří chtějí klid, kondici, hubnout, nebo jen tak cvičit. Hlavní podstata mé práce je ale ve vizích a pak v řízení celé firmy, kterou máme s kolegou, a do jejíž náplně spadá široké spektrum prezentace jógy.

Jste hodně na očích, v televizi – kde v sobě berete ten klid a sebevědomé vystupování? Bojujete ještě někdy s nervozitou?

Když jdu ve škole na zkoušku, nebo když začínám nějaký nový projekt, jsem trochu nervózní – zdravě. Ale je to spíš příjemný důkaz toho, jak ty věci vnímám. Ale nervozita a stres v tom negativním významu mě myslím většinou neohrožují.

Jakým způsobem se před každou velkou akcí koncentrujete?

Nijak výjimečně. Jsem večer doma a dám si vínko, hraju si se psem a pak jdu….

Je o vás také známo, že nejíte úplně konvenčním způsobem. Co se objevuje na vašem talíři a čemu naopak neholdujete?

Snažím se jíst přiměřeně svému věku. S postupujícím věkem člověk zjistí, že když je pozorný a neužívá jídlo jako emocionální náplast, nepotřebuje tolik. A tak se snažím jíst s mírou, snídat a obědvat, abych měl energii na celý den, ale pak už třeba nejím. Jsem lehký a je mi fajn. V jídelníčku mám omezený lepek, a ten si hlídám, ale ne na 100 %. Miluji jídlo, ale jím zdravě – důležitý je pro mě rytmus, vyvážené porce a denní biorytmy. Ráno tělo přijímá zdroje energie a večer je člověk již nepotřebuje.

vaclav_04

Aki je Václavovým věrným společníkem.

Máte nějaký oblíbený ranní rituál?

Nemám. Klasicky hygiena, pak také srovnat dech, lehké cvičení, snídaně, kafe a venčení. Tak to mám každý den.

Oblíbená asána?

Pozice mrtvoly (pozn. redakce odpočinková pozice v lehu na zádech).

Prozradil byste nám nějakou jednoduchou meditační techniku, kterou zvládne každý?

Posadit se, uvědomit si vzpřímené držení těla a současně jeho uvolnění. Pak seřídit dech a postupně od něj opustit pozornost. Zkuste všechno nechat jen tak být – plynout. Jednoduše se to řekne, ale praxe je trochu náročnější. Vyžaduje pravidelnost a opakování, a to lidé nemají rádi. Chtějí vidět výsledky hned. To je bez pravidelnosti a praxe jen sen.

Jóga je pro Václava generátorem energie.

Jóga je pro Václava generátorem energie.

Cvičíte jógu denně? Máte ještě rekreačně nějaký další sport? Co ostatní koníčky?

Cvičím tak 4× týdně a pak ranní rozcvičení každý den. Rád cestuji, jsem rád doma v klidu a pohodlí rodiny. Také venčení mého loveckého psa mám jako pohyb. Vše ostatní se postupně vytratilo a zůstalo to, co mám opravdu rád.

Právě proběhla Yoga Sensation, kde jste předcvičoval. Máte k této akci vztah?

Samozřejmě. 2 000 lidí dýchá jako jeden a společně zvedají energii O2 Areny. Je to svátek svobody a jógy.

Chtěl byste na závěr našim čtenářům něco vzkázat?

… abyste žili svobodně a vždy měli možnost o sobě rozhodovat. Budu rád, když si všichni uvědomíme, že když něco chceme, můžeme.

 Zdroj fotografií: Archiv Václava Krejčíka

Komentáře

Nahoru