Dnes vyšlo 15 článků

V zimě potřebujeme Déčko nejvíc! Chrání tělo i před covidem

V zimě potřebujeme Déčko nejvíc! Chrání tělo i před covidem

Vitamin D je živina, kterou vaše tělo potřebuje ke stavbě a udržení zdravých kostí. Podporuje zdravou imunitu, funkci svalů i aktivitu mozkových buněk. Dokonce je účinný i v boji s covidem. Polovina populace trpí jeho nedostatkem.

Vitamin D neumíme tolik získat z potravin, pouze z obohaceného mléka, obohacených obilovin a mastných ryb, jako je losos, makrela a sardinky. Tělo jej vytváří i tehdy, když přímé sluneční záření přeměňuje chemickou látku v kůži na aktivní formu (kalciferol). V závislosti na tom, kde žijete a na vašem životním stylu, může produkce vitaminu D během zimních měsíců klesat, nebo zcela chybět. Hladinu ve vaší krvi může zkontrolovat jednoduchý krevní test.

Na rakovinu i kožní choroby

Vitamin D známe od roku 1922, kdy byl objeven v rybím oleji jako látku preventivní rachitidě – degenerativnímu onemocnění dětských kostí. Šlo v pořadí o čtvrtý objevený vitamin, přiřadili mu písmeno D a rozčlenili ho na dvě formy vyskytující se v přírodě – D3 a D2.

Důkazy o použití vitaminu D při specifických onemocněních ukazují jeho velký vliv na naše zdraví a léčbu. Zjistilo se, že jeho suplementace snižuje riziko určitých druhů rakoviny. Doplňky vitaminu D se mohou použít na pomoc při léčbě dědičných poruch, snižuje i riziko roztroušené sklerózy.

Studie naznačují, že lidé, kteří ve své stravě přijímají dostatek vitaminu D a vápníku, mohou zpomalit ztrátu minerálů v kostech, pomáhají předcházet osteoporóze a redukují zlomeniny kostí. Aplikace vitaminu D nebo lokálního přípravku na kůži, který obsahuje jeho sloučeninu, dokáže léčit psoriázu plakového typu.

Bojovník proti virům

Vitamin D sám o sobě není lékem, ale jeho dostatek je důležitým předpokladem pro správné fungování imunitního systému, který by pak běžné bakterie a viry (i koronaviry) měl dokázat eliminovat až zničit. Je účinným preventivním prostředkem proti akutním onemocněním dýchacích cest, mezi něž patří i chřipka.

Podle nejnovějších výzkumů, u lidí s dostatečnou hladinou vitaminu D v krvi, je výrazně nižší riziko závažného průběhu onemocnění COVID-19, a také nižší riziko úmrtí na toto onemocnění. Vitamin D pomáhá regulovat zánětlivou reakci organismu, snižuje hladinu prozánětlivých faktorů a může přispívat ke snadnějšímu průběhu a nižšímu riziku úmrtí.

Jak se projevuje nedostatek

Nedostatek je poměrně častý, dosahuje až 40 %. Vyskytuje se u veganů, kteří nepřijímají živočišnou stravu, ale taky u kojenců, matek či seniorů. Jeho nedostatek se může projevovat oslabenou imunitou, únavou, intenzivnějším nástupem osteoporózy. Zhoršuje průběh zánětlivých onemocnění trávicího traktu v důsledku chybějícího protizánětlivého efektu. Bez vitaminu D mohou být vaše kosti měkké, tenké a křehké. Nedostatek vitamínu D je také spojen s osteoporózou. Pokud nepřijímáte dostatek vitaminu D prostřednictvím slunečního záření nebo potravinových zdrojů, možná budete potřebovat doplňky stravy.

Vitamin D, jeho varianty a dávkování

Aktuální oficiální doporučení pro příjem vitaminu D v množství 200 – 600 IU jsou významně podhodnocená a nedostatečná. Dávkování v množství 2000 – 4000 IU denně pro dospělé lidi je stále bezpečnou hodnotou. Nejspolehlivější způsob, jak doplnit vitamin D, jsou doplňky stravy. Vitamin D3 se donedávna získával především ze živočišných tuků, ovšem vývoj pokročil a na trhu jsou již i veganské varianty, které jsou získávány ze speciálně pěstovaných lišejníků. Vitamin D2 je výlučně rostlinného původu. Oba vitaminy naleznete u spolehlivého dodavatele vegmart.cz.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru