Dnes vyšlo 1 článků

V utopickém čínském městě bude první dálnice pro drony

Vzestup dronů je na obzoru. Vzhledem k tomu, že jsou létající stroje stále využívanější (ať už kvůli bezpečnostním kamerám, nebo možnosti dodávání zboží), je zřejmé, že bude muset být zavedena regulace a infrastruktura, pokud se stanou součástí městské zástavby.

Společnosti Avoid Obvious Architects a Tetra Architects & Planners navrhly první dálnici pro drony jako součást futuristické a utopické vize pro čínské město Bao’an v Shenzhenu. Projekt vznikl v rámci soutěže vztahující se na redesign městské dálnice G107.

avoidobvious_tetra_baoan_107_masterplan-dronepot-1020x610

Zdroj: Inhabitat

Bao’an se nachází v samotném srdci Pearl River Delta. Jedná se o rychle modernizující se oblast toužící proměnit se z výrobní části na udržitelné a technologicky orientované centrum. Z tohoto důvodu město požádalo architekty, aby přestavěly 30 kilometrů dlouhou dálnici G107. Společnosti Avoid Obvious Architects a Tetra Architects & Planners v návrhu rozdělily dálnici na dvě vyvýšené čtyřproudové silnice obklopené zelení a upravenými parky.

avoidobvious_tetra_baoan_107_masterplan-dronepot-1020x610

Zdroj: Inhabitat

Srdcem nové zelené páteře je multifunkčnost. Přepracovanou dálnici by využívaly nejen vozidla, ale také bezpilotní letouni. Pod dálnicí poběží linka metra.

„Vícevrstvá konstrukce nejenže vytvoří hladkou dopravu, ale bude také představovat inteligentní technologii pro správu znečištění vody a ovzduší,“ píší architekti. „Nová dálnice G107 už nebude odstrašující prostředek k rozvoji, ale cenným přínosem pro Bao’an. Náš inteligentní design výrazně sníží městskou uhlíkovou stopu. Konečným cílem je, aby Bao’an bylo inteligentní město, které by bylo v roce 2045 neutrální a bez uhlíku.“

avoidobvious_tetra_baoan_107_masterplan43-1020x610

Zdroj: Inhabitat

avoidobvious_tetra_baoan_107_masterplan40-1020x610

Zdroj: Inhabitat

avoidobvious_tetra_baoan_107_masterplan39-1020x610

Zdroj: Inhabitat

avoidobvious_tetra_baoan_107_masterplan38-1020x610

Zdroj: Inhabitat

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru