Dnes vyšlo 15 článků

V tomto baru mobilní telefony nefungují. Majitel vytvořil Faradayovu klec

Majitel koktejlového baru ve Velké Británii se obrátil na fyziku ve snaze donutit své zákazníky, aby komunikovali s ostatními, ne jen zírali celou noc na sociální sítě.

Steven Tyler, majitel baru Gin Tub v East Sussex, vybudoval vlastní Faradayovu klec, která blokuje signály mobilních telefonů už u vstupu do budovy. Je to celkem důmyslné (ale sporné) řešení, kdy pletivo nainstalované ve stěnách a stropu baru odfiltruje elektromagnetické signály před tím, než vstoupíte do budov.

NoPhones_web_1024

Faradayova klec v baru přinutí lidi spolu komunikovat. Zdroj: Science Alert

Tento efekt poprvé objevil fyzik Michael Faraday v roce 1836, přičemž funguje na podobném principu jako sluchátka s funkcí potlačení šumu, které blokují hluk vyzařováním protilehlé vlnové délky zvuku.

Když elektromagnetické zařízení, jako je například telefonní signál, narazí na vnější Faradayovu klec, elektrony se v kovu začnou pohybovat a vytvoří elektromagnetické pole, které působí přesně naopak a ruší vlnovou délku záření. Faradayovu klec má například i mikrovlnná trouba, kde kovové pletivo je mezi sklem a dvířky.

Steven Tyler vybudoval Faradayovu klec ze stříbrné fólie a měděného pletiva. A můžete se naučit vytvořit si vlastní Faradayovu klec, protože je to překvapivě jednoduché.

„Není to sice dokonalý systém. Jen jsem chtěl, aby si lidé večer v baru užili, aniž by byli rušeni svými telefony,“ vysvětlil Steven Tyler. „Nežádal jsem je, aby přestali telefony používat, prostě jsem zařídil, aby telefony v mém baru nefungovaly.“

Faradayova klec je odlišná od přístrojů pro elektronické rušení, které pracuje tak, že aktivně vydává elektromagnetický signál, který zastaví příjem rádiových vln. Tyto rušičky jsou nezákonné, nicméně Faradayova klec zákon neporušuje. Otázkou však zůstává, zda Faradayova klec blokuje také Wi-Fi signál.

Tak či tak se jedná o geniální nápad. Steven Tyler není jediný majitel podniku, který řeší sociální problém využitím zákonů fyziky. V některých částech Německa a San Francisca místní rady začaly malovat stěny hydrofobním nátěrem, takže kdokoliv chce močit na veřejnou stěnu, vše se vrátí zpět na daného člověka.

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru