Dnes vyšlo 15 článků

V Tokiu najdete “průhledné” veřejné záchodky

V Tokiu najdete “průhledné” veřejné záchodky

Architekt Shigeru Ban získal cenu Pritzker za návrh dvou veřejných toalet pro projekt Tokyo Toilet s průhlednými skleněnými stěnami. Skleněné stěny se zatemní až v okamžiku, kdy jsou používány. 

Dvojice toalet, postavených v městském mini parku Yoyogi Fukamachi a komunitním parku Haru-no-Ogawa, mají stěny z tónovaného skla, které umožňují těm, kteří si chtějí odskočit, snadno zkontrolovat, zda jsou obsazeny nebo ne. Pro zachování soukromí se skleněné stěny stanou neprůhlednými, jakmile někdo vstoupí a zamkne dveře.

Snímek obrazovky 2020-08-20 v 10.04.53

„Důvody průhledných stěn jsou dva. První je čistota toalety a druhá, zda je někdo uvnitř,“ pokračoval architekt. “Při použití nejnovější technologie se vnější sklo při uzamčení změní na neprůhledné. V noci zařízení osvětluje park jako krásná lucerna.“

Snímek obrazovky 2020-08-20 v 10.05.08

Záchody Haru-no-Ogawa Community Park mají zelené a modré skleněné stěny, které doplňují stromy, které je obklopují. Nové budovy nahrazují dvě datované veřejné toalety ve dvojici malých parků poblíž velkého parku Yoyogi v Shibuya. Každé zařízení se skládá ze tří samostatných kabin – mužské, ženské a bezbariérové toalety – které jsou rozděleny zrcadlovými stěnami. Obě konstrukce byly postaveny podle stejného designu, s výjimkou barvy skleněných stěn. Ban navrhl barevné vybavení jako součást projektu Tokyo Toilets, který provozuje nezisková nadace Nippon Foundation. Mezi další zúčastněné designéry a architekty patří Kengo Kuma, Marc Newson a Sou Fujimoto, stejně jako spolubojovníci Pritzkerovy ceny Toyo Ito, Tadao Ando a Fumihiko Maki.

 

Zdroj, foto: dezeen.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru