V Taiwanu chtějí pokutovat smartphony na přechodech

Doba chytrých zařízení je složitá. Od svých mobilních telefonů často neodtrhneme zrak ani na ulici. A ani když přecházíme silnici. V Taiwanu jsou na svých zařízeních dokonce tak závislí, že tamní vláda vymyslela nové opatření. Chtějí rozdávat pokuty za to, když se budete při cestě přes přechod koukat do smartphonu.

Ona se totiž v Taiwanu rozmohla nová móda. Vymysleli novou taktiku, jak se chodci mohou stát pánem přechodu. Když přechází silnici, předstírají, že jsou plně zaměstnáni obrazovkou svého chytrého zařízení, a tak si nevšimli přijíždějícího auta. Řidiči pak nezbývá nic jiného než zpomalit nebo dokonce zastavit, protože v případě nehody by měl problém. A když se takhle začne chovat celých 8,54 milionů taiwanských uživatelů mobilních zařízení, je to docela problém.

crossing-taiwan

Pokuta bude jen symbolická

Ale skupina zákonodárců se teď rozhodla tenhle problém ukončit. Za podobné chování chtějí nově uštědřovat pokutu. Sice nepůjde o nic drastického (zhruba 200 Kč), ale aspoň symbolicky, aby si prý lidé uvědomovali, že dělají něco špatného. Pokutu bude moci dostat každý, kdo bude psát SMS, hrát na mobilu hry nebo surfovat na webu, zatímco bude na přechodu.

Zda však zákon projde, ještě není jisté. Zhruba 85 % taiwanských obyvatel ho prý podporuje, nicméně uvidíme. O stejnou věc se totiž pokoušelo už několik států USA a všechny neúspěšně. Často se totiž objevují i negativní názory.

„A co lidé, kteří si při cestě po přechodu čtou knihy? Také jim dáte pokutu?
A co lidé, kteří při přecházení silnice koukají na své děti do kočárku? Také jim dáte pokutu?
A co lidé, kteří se koukají pod nohy a ne na silnici? Také jim dáte pokutu?“

Takovéto příklady jsou samozřejmě absurdní, i když na nich zřejmě něco bude. Jediné, co by k tomu všemu bylo zapotřebí, je trocha zdravého rozumu. A ten, jak víme, často chybí. Takže zda se zákon podaří prosadit či nikoliv, bude ještě překvapením.

Zdroje: Forbes, Kotaku, fotografie: Flickr – Nicolas Bouvier

Komentáře

Nahoru