V Singapuru testují drony místo číšníků

V Singapuru rádi dobře jedí. Dokonce tak rádi, že tam mají nedostatek číšníků, kteří by obsloužili všechny zákazníky, a tak nasadili do boje drony. Ti plně zvládají doručovat jídlo a nápoje z kuchyně na stoly zákazníků.

Nápad se objevil v řetězci restaurací a barů Timbre Group, který je pokrokový ve všech směrech. Jedna z jejich restaurací byla vůbec první singapurskou restaurací, která zavedla iPady u každého stolu – zákazníci si pomocí nich objednávají. Jejich dalším plánem je plně využívat drony k donášení jídla. Neznamená to ovšem, že by restaurace fungovala úplně bez číšníků. Ti by se místo toho věnovali úkonům, ve kterých je těžší člověka nahradit. Drony by navíc jídlo nosily jen na servírovací stanoviště, odkud by ho zákazníkovi stejně donesl číšník.

infinium_robotics

Za nedostatek číšníků může nařízení vlády

Na drony se řetězec restaurací musel zaměřit poté, co vláda zavedla nové limity ohledně přistěhovalců. Ti byli často levnou pracovní silou restaurací a fungovat bez nich je skutečně těžké. Několik vyhlášených podniků již bylo nuceno zavřít. Odvážnější sází na jiné metody.Byli tu roboti na smažení rýže a nudlí a vláčky, které vozí jídlo zákazníkům.

„Vzhledem k nedávné úpravě zákonů ohledně zaměstnanců z cizích zemí čelí mnoho singapurských restaurací vážnému nedostatku pracovních sil,“ uvedl manažer Timbre Group.

Nápad se testuje

Restaurace Timbre se spojila se singapurským startupem Robotics, který dodává drony s propracovaným řídícím systémem. Obsahují dokonce antikolizní algoritmy, takže by do sebe neměly nabourávat. Jsou totiž cvičeny tak, aby pracovaly v početných skupinách a zvládli se vyhýbat i v omezeném prostoru.

drone2

Přesto by neměly létat úplně nad hlavami zákazníků. V plánu je, že se budou držet na cestičkách mimo stoly – stejně jako to dělají lidští číšníci, aby zbytečně neděsily lidi. Je pravda, že spousta lidí by se mohla minimálně cítit nesvá, kdyby jim něco létalo nad hlavou.

drone

Jeden dron by měl unést dvě kila jídla nebo pití, což vychází třeba na dvě piva, pizzu a dvě skleničky vína. Všechno je ale teprve ve fázi testování.

Zdroje: IBTimes, Yahoo News

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru