Dnes vyšlo 15 článků

V Severní Koreji mají tablet. Není tam žádné wifi připojení, ale aspoň si hrají Angry Birds

Severní Korea je více známá pro své pochybné přístupy k lidské svobodě než pro inovace v oblasti spotřební elektroniky. To však nezastavilo domácí firmy, aby občas vyrobily nějaký ten gadget. A tak se stalo, že si tam jeden turista koupil tablet za 200 dolarů.

I Severní Koreu zasáhlo šílenství ohledně tabletů. V loňském roce tamní vláda vybrala tři různé tablety, které jsou nyní v zemi k dispozici.

Poslední z nich, Samjiyon, je také na prodej cizincům, a tak byl jeden takový zakoupen technicky zdatným turistou Michaelem. Ten nechce zveřejnit své příjmení, ale s Nortkoreatech.org komunikoval přes email, telefon a Skype, aby jim přiblížil, jak tablet funguje a jak je s ním spokojený.

Tablet Samjiyon poprvé spatřil světlo světa na slavnosti, která probíhala v září loňského roku. Vyvinutý byl pravděpodobně v Korea Computer Center a stal se prvním tabletem v Severní Koreji, který podporoval příjem televizního vysílání.

Michael popisuje svůj příběh s tabletem takto:

„Právě jsme doobědvali v restauraci Pyongyang a zatímco ostatní například kouřili, já jsem neměl co dělat. Součástí restaurace je i obchod se suvenýry v přízemí. Většinou tam prodávají jen levně věci. Tablet ležel uprostřed nějakých drobností uvnitř skleněné vitríny. Nejdříve jsem se zeptal, jestli si mohu pořídit pár jeho fotografií. Byl jsem nadšený tím, že budu moci podat ve světě trochu více informací. Jestli je na prodej jsem se zeptal spíše jako vtip, a tak jsem byl velmi překvapen, když mi žena za pultem řekla, že je na prodej za pouhých 200 dolarů. Bylo to jednoduché. Vyvézt ho ze země také nebyl žádný problém.“

Podle Michaela je tablet „překvapivě působivý“. Pochopitelně má takové hardwarové specifikace, které rozhodně nemohou soutěžit s tím, co nabízí Apple nebo Samsung či další značky.

Hlavní specifikace tabletu

  • 1.2GHz CPU
  • 1GB DDR3 RAM
  • 8GB nebo 16GB interní úložiště
  • 7-palcová obrazovka s rozlišením 1,024 x 768
  • 2 megapixely fotoaparát
  • 250 gramů
  • Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)

Přestože v Koreji není snad žádný způsob, jak se připojit k wifi, mohou uživatelé využít celostátní Intranet. Běžní občané však v Severní Koreji k internetu přístup nemají.

apps-homescreen1-english-570x972

Android tablet neobsahuje žádné specifické oficiální Google aplikace jako Gmail nebo Google Play, ale bylo tam předinstalováno několik her – včetně Angry Birds Rio.

Severokorejská verze Angry Birds Rio.

Severokorejská verze Angry Birds Rio.

Tak co myslíte, uvidíme jednou obří Samjiyon billboardy vedle reklam na Samsung Galaxy S4? :-)

Komentáře

Nahoru