V roce 2021 nebude mít Ford volant, ani pedály

Pokud jste si mysleli, že prototyp vozidla bez volantu od společnosti Google je vizí daleké budoucnosti, budete mile překvapení. Automobilka Ford Motor Company v úterý 16. srpna 2016 oznámila, že v roce 2021 bude vyrábět plně autonomní vozidla nejen pro luxusní spotřebitele.

Vozidlo nebude mít volant, ani pedál plynu či brzdový pedál, protože bude zcela autonomní. Plně autonomní vozidlo značky Ford bude spadat do 4. úrovně autonomie na Society of Automotive Engineers (SAE), což je mezinárodní standard pro autonomní řízení. Pro srovnání, autopilot značky Tesla či Mercedes-Benz spadají do 2. úrovně autonomie.

ford

Zdroj: Mashable

Plně autonomní vozidlo Ford bude schopné zvládnout všechny povinnosti řidiče v předem určené oblasti, tedy v oblasti, která je už mapovaná s vysokým rozlišením 3D technologie. Znamená to, že za vše by bylo zodpovědné samotné vozidlo, protože vy jako řidič byste nemohli vůbec nijak zasáhnout do řízení.

ford 2

Zdroj: Mashable

Automobilový velikán Ford investoval do čtyř firem, které by měly technologii vylepšit. Investoval do firem Velodyne (klíčový komponent LiDAR pro plně autonomní vozidla) a SAIPS (izraelská společnost pracující s umělou inteligencí a hlubokým strojovým učením, což pomůže tomu, že auto dokáže zvládnout jakoukoliv situaci). Ford uzavřel také smlouvu s firmou Nirenberg Neuroscience LLC, která pomůže autonomním vozům identifikovat objekty na silnici. A také investoval do Civil Maps zabývající se 3D mapami.

Není zřejmé, zda se bude jednat o sedan, hatchback či SUV. A také není jasné, zda bude autonomní vozidlo poháněné benzinem, elektřinou anebo se bude jednat o hybridní vozidlo.

Zdroj: Mashable

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru