Dnes vyšlo 1 článků

V roce 2021 bysme se měli dočkat elektronické dálniční známky

V roce 2021 bysme se měli dočkat elektronické dálniční známky

Konečně se v České republice dočkáme zahraničního standardu a sice elektronické dálniční známky. A další novinkou je to, že dálniční známku budete moci zakoupit na 365 dní. Doposud platila celoroční dálniční známka od začátku do konce kalendářního roku. 

A jak dlouho na tento pokrok budeme čekat? Do provozu by se elektronická dálniční známka měla dostat v roce 2021. Plastová lepící známka nás tak čeká už pouze v příštím roce. Elektronickou známku si řidič jednoduše koupí na internetu nebo přes mobilní aplikaci.

Pro moderní elektronickou známku hlasovalo 43 z 68 senátorů. Návrh zákona tak putuje na stůl prezidenta republiky a čeká na jeho podpis. Oběcně by mělo platit, že se nyní jedná pouze o formalitu a elektronických dálničních známek se opravdu dočkáme. „Jako ministr dopravy návrh zákona vnímám jako výrazný postup v elektronizaci a odbřemenění našich řidičů od každoroční povinnosti odlepovat, například pomocí žiletky, dálniční známky,“ uvedl před senátory ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Možnost nákupu nebude pouze na internetu nebo vmobilní aplikaci, ale stejně jako do teď, se budou dát zakoupit na čerpacích stanicích a na pobočkách České pošty.

Nespornou výhodou moderních známek bude i to, že budou přenositelné – zkrátka budete moci známku převést na jinou registrační značku. Dle plánů by měla cena za celoroční známku zůstat stejná, tedy 1500 korun, nicméně cenu stanovuje vláda a může ji kdykoliv změnit. Konstrola vozidel na dálnicích pak budeprobíhat pomocí videokamer. Do databází pak budou mít přístup celníci a policie. Naopak dálniční poplatek nebudou muset hradit vozidla, která jezdí na vodík nebo hybridní vozidla. Nižší částkuu zaplatí i vozidla poháněná plynem nebo biometanem.

Zdroj, foto: mdcr.cz

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru