V roce 2017 se přestane v EU platit za roaming

Výjezd do zahraničí, ať už je pracovní či osobní, může vyjít se špatně nastavenými roamingovými službami poměrně draho. Nicméně, od příštího roku přestane v rámci Evropské unie roaming platit, z čehož mobilní operátoři nejsou příliš nadšení, neboť roaming přinášel do jejich kasy nemalé částky. Ale nebude to pro turisty tak růžové, jak se na první pohled zdá. I přesto zde budou nějaké kličky, na kterých mobilní operátoři budou stále těžit.  

Pokud vyrazíte na delší pobyt do zahraničí, k domácím cenám se připočítají ještě nějaké příplatky. A pokud máte neomezený tarif, v zahraničí bude omezený.

telephone-586268_1280

Roaming bude od 15. června 2017 zrušený. Zdroj: Pixabay

V listopadu roku 2015 byl schválen návrh na rušení roamingu v EU a v té době se předpokládalo, že v zahraničí budou platit stejné ceny jako v tuzemsku s tím, že příplatky se budou připočítávat až po vyčerpání FUP limitu.

FUP limit je definován následovně. Když překročíte hranice do jiné země Evropské unie, budou vám od 15. června 2017 za volání a datové služby účtovány domácí ceny. Ale pokud se v dané zemi zdržíte více než 30 dní v kuse anebo přerušovaných 90 dní za rok, potom se k cenám začnou připočítávat příplatky. Server MobilMania.cz porovnal navrhovanou výši příplatků se současným stavem.

roaming-2017

Ceny jsou pouze orientační, přepočítané z eur a doplněné o DPH. Zdroj: MobilMania

Neomezené tarify budou platit v celém rozsahu pouze v domovské síti, kdežto v zahraničí budou omezené, naštěstí rozumně. V bezpříplatkové zóně budete moci čerpat průměrnou spotřebu zákazníků na daném tarifním plánu, přičemž tuto hodnotu musí mobilní operátor předem stanovit.  

Zdroj: MobilMania

Každý to rád bez pravopisných chyb.

Komentáře

Nahoru