Dnes vyšlo 1 článků

V Praze 6 začnou fungovat inteligentní kadibudky. Bez mobilu si ale neodskočíte

V Praze 6 začnou fungovat inteligentní kadibudky. Bez mobilu si ale neodskočíte

K použití veřejných záchodků se většina z nás uchyluje jen v případě krajní nouze, svým vzhledem ani funkčností k návštěvě totiž právě dvakrát nevybízejí. Obyvatelé Prahy 6 by ale již brzy mohli zjistit, že pobyt na takových toaletách může být kupodivu i docela příjemným zážitkem. Radnice se totiž rozhodla instalovat na vybraných dětských hřištích inteligentní WC.

Praha chce být chytřejší

Inteligentní městský mobiliář tvoří již dávno nedílnou součást celé řady světových metropolí. Jako „smart city“ se chce profilovat i Praha a magistrát za tímto účelem začal podnikat první kroky. V plánu jsou chytré lampy detekující míru znečištění vzduchu nebo hluku, lavičky s nabíječkou pro mobily a bezplatným Wi-Fi připojením, kontejnery na odpad, které informují centrální dispečink o tom, že jsou plné, nebo parkovací místa s dokovací stanicí pro elektromobily. Některé z těchto prvků již Praha testuje v pilotním provozu. Nově se k nim mají přidat také experimentální chytré kadibudky.

 

Už žádné toitoiky

Ještě do konce roku se toalety mají objevit na dětských hřištích v ulicích Lotyyšká, Anastázova, U Valu, nebo ve sportovních areálech Hadovka a Ladronka. Již na první pohled se budou lišit od klasických jednobarevných „toitoiek“, magistrát si totiž nechal vypracovat několik designových návrhů. V každé ze zmíněných ulic by pak stála kabinka s jiným vzhledem. To hlavní, proč by obyvatelům a návštěvníkům šesté městské části nemělo být líto investovat symbolickou desetikorunu za vstup, je interiér toalety.

Pohlídá papír, nabije mobil

Záchodová mísa je jen jedním z mnoha prvků vybavení čekajícího na návštěvníka, který přišel vykonat svou potřebu. Využít bude moci rovněž pisoár a umyvadlo, k dispozici budou hygienické potřeby v dostatečném množství. Pravidelné zásobování je jedním z úkolů inteligentního softwaru, kterým je toaleta opatřena. Ten průběžně monitoruje stav zásob toaletního papíru a mýdla a díky napojení na online platformu neustále předává informace do centrálního skladu. Toaleta je energeticky soběstačná díky solárním panelům umístěným na střeše. Energii dokáže dokonce i poskytovat dále – z boku je totiž umístěna nabíječka na mobilní telefony.

Tahle vypadá veřejné WC v Benešově. Podobný “maskovací” design by mohla být i supermoderní toaleta na pražské Ladronce

Bez mobilu si neulevíte

Právě s mobilními telefony se koneckonců počítá ještě v jedné záležitosti. Zmíněná platba za použití takového inteligentního WC je ve shodě s celkovým moderním pojetím celého konceptu umožněna pouze formou SMS. A to je patrně jediná věc, za kterou se nápadu dostává kritiky. Situací, kdy člověk potřebuje navštívit WC a nemá právě u sebe svůj smartphone, případně dokonce takový přístroj vůbec nevlastní, totiž může nastat spoustu. Někteří Pražané také poukazují na to, že tato podmínka de facto znemožňuje, aby WC používaly děti, které zatím telefon nemají. Tento logický argument ještě umocňuje fakt, že inteligentní záchody budou umístěny primárně na dětských hřištích. Vedení radnice nicméně mobilní platbu hájí – údajně slibuje předejít poškozování toalety ve snaze odcizit vložené mince. V případě, že se testovací provoz nových toalet osvědčí, jejich počet v ulicích Prahy 6 by měl narůst až na stovku. Jedna taková chytrá kadibudka vyjde zhruba na 150 000 korun.

Zdroj: iDnes

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru