Dnes vyšlo 15 článků

V Paříži je omezena rychlost na 30 km/h. Starostka chce vymýtit automobily z centra města

V Paříži je omezena rychlost na 30 km/h. Starostka chce vymýtit automobily z centra města

Paříž zavede do konce srpna rychlostní limit 30 km/h na téměř všech ulicích ve snaze snížit nehody a hlukové znečištění. Zároveň chce „přizpůsobit“ město boji proti změně klimatu.

Starostka Anne Hidalgo, socialistka, která zvažuje kandidaturu na prezidentku, se zavázala snížit množství veřejného prostoru určeného pro automobily v jednom z nejhustších evropských měst.

Již přibližně 60 procent ulic hlavního města má omezení na rychlost 30 km/h. Od září umožní vyšší rychlost pouze hlavní silniční okruh obklopující Paříž, hlavní bulváry a tepny, řekl agentuře místostarosta Zelených odpovědný za dopravu David Belliard.

„Jde o to, zmenšit prostor přítomným automobilům, což zahrnuje snížení jejich rychlosti,“ řekl a učinil ulice bezpečnějšími pro cyklisty i chodce. Tento krok přichází s tím, jak Hidalgo tlačí dopředu s plány na odstranění 60 000 městských zhruba 140 000 parkovacích míst v ulicích. Motocykly a skútry, kterým bylo umožněno parkování zdarma, budou také muset začít platit za stání. Hodinové sazby za parkování automobilů se také výrazně zvýší.

Kritici Hidalga ji obviňují z protisoutěžních politik, které způsobily obrovské problémy v dopravě jak obyvatelům, tak milionům lidí, kteří žijí na předměstí, ale pro práci v hlavním městě auta potřebují. Starostka také čelí vlně kritiky, že se město stalo na její hodinky špinavější, a to prostřednictvím kampaně na sociálních sítích s hashtagem #saccageparis (Trashed Paris). Tento týden představitelé zveřejnili osm opatření ke smrštění jednoho z nejnavštěvovanějších měst na světě a Hidalgo slíbila, že během svého druhého funkčního období zdvojnásobí roční výdaje na úklid města na jednu miliardu eur.

Zdroj, foto: france24.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru