Dnes vyšlo 15 článků

V Norsku po roce 2025 nekoupíte auto se spalovacím motorem

Norsko, které je na ropu zrovna dost bohaté, bude nejspíš první zemí, která kompletně zakáže auta se spalovacími motory. Na benzin ani naftu se už jezdit nebude.

Aspoň to tvrdil výtisk norských novin, který hlásal „Zastavení prodeje dieselových a benzínových vozidel v roce 2025“. Čtyři norské politické strany se na tom prý shodly.

stopper

Norsko je obzvlášť průkopníkem v oblasti dopravy. Nedávno například oznámili návrh zakázat od roku 2019 veškerá auta v centru hlavního města Osla. O podobných opatřeních mluví mnoho měst, málokteré to však dokáže dotáhnout k realizaci. Plán Osla zahrnuje výstavbu cyklistických stezek a přidání spojů MHD jako alternativu.

Není divu, že novinku nadšeně tweetoval Elon Musk. Pro něj a jeho Teslu je to skvělá příležitost!

musk_tweet

Už teď jezdí v Norsku čtvrtina elektromobilů

Pro Norsko to vlastně nebude až tak drastická změna. Zákaz se týká pouze prodeje aut, takže kdo auto se spalovacím motorem vlastní, bude v něm moci v klidu dojezdit. Možná bude jeho provoz dražší, třeba zdraží palivo, aby obyvatele přinutili koupit si nové auto.

tesla-model-3

Tesla si už nejspíš mne ruce

Všichni obyvatelé Norska dohromady koupí za rok asi 150 000 aut, navíc už v současné době 24 % všech norských aut představují elektromobily.

Podobné opatření přijímá Paříž. Ta minulý týden oznámila druhou fázi svého plánu zakázat v centru vozidla starší roku 1997. Jenže postoj Norska je trochu paradoxní. Ropou budou zásobit celou Evropu a sami si budou jezdit na elektřinu…

Komentáře

Nahoru