V Německu může být nelegální sdílet fotky jídla na sociálních sítích

Pro všechny z vás, kteří si v restauraci vyfotí každé přinesené krásně vypadající jídlo a pochlubí se přátelům na sociálních sítích, máme špatnou zprávu. Tedy aspoň pokud pojedete na dovolenou do Německa. Mohli byste tím totiž porušit zákon.

Německý soudní dvůr rozšířil copyright také na „náročně naaranžované jídlo“ a udělal z něj „umělecký majetek tvůrce“. A podle právníka Niklase Haberkamma, který poskytl vyjádření německému Die Welt, má jen tvůrce díla právo rozhodnout, kdy a kolikrát může být umělecké dílo replikováno.

Vzhledem k tomu, že v zákoně opravdu stojí „náročně naaranžované jídlo“, hamburger si vyfotíte bez problémů. Ale talíř z luxusní restaurace, na který vám aranžovali oblohu půl hodiny, už ne.

10349754345_3e01dfeffc_z

Co myslíte, tohle asi „náročně naaranžované jídlo“ nebude, že?

Není to váš výtvor, tak se nechlubte

Když si připravíte večeři doma a pochlubíte se, jak jste šikovní, všechno je v pořádku. Ale když půjdete do restaurace, za určitých okolností můžete být za sdílenou fotku trestně stíhání. Porušujete totiž autorská práva tím, že fotíte jídlo, které tak hezky někdo naaranžoval za vás. Vy jste jej nestvořili, a přestože jste za něj zaplatili, nemáte na něj autorská práva. Takže pokud se bojíte zákona, raději požádejte číšníka, zda by se mohl zeptat kuchaře, jestli tu fotku můžete dát na Facebook / Twitter / Instagram. 😀

Celé nařízení je značně absurdní, protože většině kuchařů by určitě nevadilo, kdybyste po sociálních sítích šířili, jak jsou šikovní. Naopak by mohli být rádi, že jim děláte reklamu. Snad jen v případě, že byste jídlo vyfotili s nějakým odporným filtrem nebo z blbého úhlu, mohli by si stěžovat.

Fotka: Flickr – TiloHensel

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru