Dnes vyšlo 15 článků

V Německu mají vlak na vodíkový pohon s nulovými emisemi

Francouzská společnost Alstom nedávno na berlínském veletrhu představila první osobní vlak na světě, který má nulové emise – je totiž poháněn vodíkem. Jezdit by měl od prosince příštího roku na německé lince Buxtehude-Bremervörde-Bremerhaven-Cuxhaven.

Vlak Coradia iLint jezdí na elektřinu. Na střeše má nádrž s vodíkem, která napájí palivový článek. Společnost Alstom si od toho slibuje, že díky používání technologie by se mohly významně snížit emise skleníkových plynů z dopravy. Pár nápadů ohledně jízdy na vodík už tady bylo, ale všechny se týkaly nákladní dopravy. Vlak je absolutním průkopníkem.

coradia

Neuvěřitelně tichý způsob dopravy

Další výhodou vlaku je jeho tichý provoz. I při maximální rychlosti (140 km/h) cestující prakticky nic neuslyší. Nutno podotknout, že to může být trochu na škodu. Vlaky bez zvuku by určitě zvýšily počet dopravních nehod. Ale tyhle úvahy jsou ještě daleko.

Coradia iLint je teď ve fázi testování. Přestože se bude jednat o drahou záležitost, zájem už vedle Německa projevily také Nizozemsko, Dánsko a Norsko.

Zdroj: The Local

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru