V Německu byly nalezeny mrtvé velryby. Jejich žaludky byly plné plastu a automobilových součástek

Úmrtí velryb je šokující důkaz toho, že lidstvo ignoruje mořský život. V lednu 2016 uvízlo 29 velryb na březích kolem Severního moře, což je oblast, která je příliš mělká pro mořské volně žijící živočichy. Údaje o pitvě byly vydány teprve nedávno. Nicméně, vědci byli hluboce otřeseni tím, co našli v žaludku zvířat.

Velryby měly žaludky plné plastového odpadu, a to včetně 13 metrů dlouhé rybářské sítě a 70 centimetrů plastový kus z auta a další kusy plastového smetí. Někteří naznačují, že zvířata si myslela, že odpadky byly potraviny, například chobotnice, což je jejich hlavní potrava. Ale jiní se domnívají, že důsledkem je z velké části šokující lhostejnost lidstva k mořskému životu, což má za následek nadbytek plastů v oceánech.

„Tyto nálezy nám ukazují výsledky naší plastově orientované společnosti. Zvířata nechtěně konzumovala plast a odpadky, kvůli kterým trpěla. V nejhorším případě odpadky způsobí, že vyhladoví s plnými žaludky,“ řekl Robert Habeck, ministr životního prostředí Šlesvicko-Holštýnska na severu Německa.

velryby

Velryby měly žaludky plné odpadu. Zdroj: Thinking Humanity

„I když velké kusy způsobují zjevné problémy a blokují střeva, malé kusy odpadu by mohly způsobit chronický problém všem druhům kytovců,“ dodal Nicola Hodkings z organizace pro ochranu velryb a delfínů.

Ale to není poprvé, kdy byly velryby nalezeny mrtvé s žaludky plnými nejedlých předmětů. V roce 2011 se u řeckého ostrova Mykonos objevila mladá velryba, jejíž žaludek byl tak nafouklý, že si biologové mysleli, že zvíře požilo obrovskou chobotnici. Ale nakonec bylo zjištěno, že měla v žaludku 100 plastových pytlů a další odpad.

Je nezbytné poznamenat, že plast není to, co zabilo velryby. Podle National Geographic zemřely na selhání srdce. Objevily se totiž v Severním moři, pravděpodobně při hledání chobotnice, a pak nebyly schopny hlídat si svou tělesnou hmotnost v mělké vodě. Vnitřní orgány tak zkolabovaly.

Ale faktem zůstává, že jejich potravou byly úlomky a kusy odpadu, za což může pouze lidstvo. Až 80 % odhozeného plastu skončí v oceánech, kde ho mořští živočichové konzumují ještě celé roky.

Zdroj: Thinking Humanity

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru