V Mitsubishi vyrobili anténu z mořské vody

Co kdyby se vám náhodou stalo, že se ocitnete uprostřed oceánu a budete si chtít vyrobit anténu na příjem rádia? Kus kovu tam asi nenajdete, ale Mitsubishi dokazuje, že stačí mořská voda, které kolem pravděpodobně bude spousta.

Výrobce elektroniky vyvinul nízkofrekvenční anténu z mořské vody, která dokáže vysílat a přijímat rádiové signály stejně jako kovové antény. Říká jí SeaAerial (MořskáAnténa).

Jakkoliv to zní složitě, jedná se vlastně o velmi jednoduché zařízení. Skládá se jen z čerpadla a trysky. Do trysky se čerpá slaná voda a proud stříká nahoru. Představte si to třeba jako fontánu.

mitsubishi

Obrázek: Mitsubishi

Použití? V námořnictví

Při zkoušce byla anténa schopná zachytit dokonce televizní signál, což je pro mořskou vodu docela slušný výkon. S pitnou vodou z kohoutku by to nefungovalo, ta mořská je díky soli a obsaženým minerálům 1000x vodivější. Ale stále výrazně méně vodivá než většina kovů, takže je to velký úspěch.

Pokud vás nenapadá, k čemu by se daly antény z vody využít, nejste sami. Pro běžného člověka jsou pravděpodobně k ničemu, ale prý existuje spousta vojenských využití. Nápadem se zabývá dokonce námořnictvo USA, už si patentovali vlastní verzi tohoto konceptu. Výhodou řešení je jeho jednoduchost. Mořské antény jsou snadno přenositelné a sestavitelné.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru