Dnes vyšlo 15 článků

V letošním roce jsme už vyčerpali dodávku přírodních zdrojů. Žijeme na ekologický dluh

V pondělí 8. srpna 2016 jsme přesáhli roční spotřebu přírodních zdrojů na naší planetě. O této skutečnosti informovala organizace Global Footprint Network (GFN), která se zabývá tím, jak svět využívá přírodní zdroje a jak reaguje na změnu klimatu. Organizace každoročně informuje o dni, kdy lidstvo vyčerpalo přírodní zdroje určené pro celoroční spotřebu.

Tato pravidelná studie vychází z 15 tisíc datových bodů a z vědecké literatury. Na základě získaných informací je možné rozdělit ekologické zdroje, které je schopna planeta obnovit. Údaje ukazují, že člověk spotřebuje za tento rok 160 % celkové zemské kapacity.

content-1470658449-earthovershootday

Rovnováha mezi naší bio kapacitou a naší ekologickou chutí měla zásadní zlom v 60. letech. Zdroj: IFL Science

„Do atmosféry vypouštíme více oxidu uhličitého, než jsou oceány a lesy schopné absorbovat. A zároveň lovíme ryby rychleji, než se dokážou rozmnožovat, a sklízíme lesy rychleji, než se dokážou obnovit,“ zní v prohlášení organizace GFN.

Chuť po přírodních zdrojích neustále roste. Tento den, kdy se vyčerpají roční zásoby přírodních zdrojů, připadá každoročně na dřívější datum. V minulém roku se jednalo o 9. srpen, před 5 lety o 11. srpen, před 10 lety o 24. srpen a před 40 lety o 19. listopad.

Trochu pozitivní je, že míra vyčerpání zdrojů se za posledních 5 let zpomalila. Některé země se pustili do boje s tímto problémem. Například jsme vás nedávno informovali o tom, že Kostarika funguje z 97 % na elektřině z obnovitelných zdrojů. Dokonce i země, jako jsou Portugalsko, Německo či Velká Británie, začínají využívat energii z obnovitelných zdrojů. A Čína zase plánuje snížit spotřebu masa o 50 %. V roce 2030 by to znamenalo snížení emisí oxidu uhličitého v živočišné výrobě o 1 miliardu tun.

„Pařížská dohoda o klimatu je nejsilnějším tvrzením o potřebě drasticky snížit uhlíkovou stopu,“ uvedl v prohlášení Mathis Wackernagel, spoluzakladatel a CEO organizace Global Footprint Network. „Důrazně doporučujeme národům, městům i jednotlivcům přijmout rychlá a odvážná opatření, se kterými bude možné dosáhnout cíle pařížské dohody.“

Můžete se připojit k diskuzím na Facebooku, Twitteru i Instagramu za použití hastagu #overshoot či #pledgefortheplanet.

Zdroj: IFL Science, Zdroj titulní fotografie: Pixabay

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru