Dnes vyšlo 15 článků

V kůži Marka Zuckerberga

59ea44ecddd06301018b6215-960-720

Svého času jeden z nejmladších miliardářů, nyní dle magazínu Forbes na pátém místě v žebříčku nejbohatších z nejbohatších. To je Mark Zuckerberg, internetový podnikatel, který před více jak dekádou stvořil sociální síť, jenž z velké části definuje náš digitální život. 

Co byste dělali, kdybyste za sebou měli relativně úspěšný projekt, který globálně používá na 2 miliardy lidí, a na účtu přes 71 miliard dolarů? V očích řady z nás taková reputace a suma na účtě vyvolává potřebu rozhazovat (čtěte: s rozumem investovat do hloupostí) do jachet, luxusních aut a bot se zlatými tkaničkami. Nicméně, ačkoliv Markovi táhne na 34 let, na luxus si moc nepotrpí – v garáži pár obyčejných aut, na sobě šedé tričko a ošoupané džíny. 

Cesta do duše Marka Zuckerberga

V době svého studia vymyslel Facebook. Ve svých 19 letech stvořil platformu, kde jste mohli komunikovat s lidmi. Za 14 let se mu ten byznys rozrostl do krásné půl miliardové valuace (v červenci 2017 přesáhla hodnota Facebooku 500 miliard dolarů). A ačkoliv si jasně pamatuji, jak všichni na českém internetu predikovali, že Facebook je jako padající hvězda, exponenciální růst aktivních uživatelů a příjmů svědčí o opaku.

59ea2074909924b3208b5969-960-720

Tohle je k finanční perspektivě. Mark v posledních letech pracoval na pár projektech, které společně se svým týmem pravidelně chrlí na konferencích F8 anebo na svém osobním profilu. Jedna z těch víc cool je osobní Jarvis, chytrý asistent s referencí na Iron Mana, o které jsme tuhle psali. Nyní, dle svých slov, věnuje většinu svého času na to, aby “opravil Facebook”.

‘Hustý věci se daj dělat i v tričku s džínami’

Ačkoliv by si mohl dovolit oblečení prošívané zlatem anebo si založit vlastní továrnu na boty, Mark miluje své šedé triko, které čas od času vymění za mikinu s kapucí. Vytříbený styl doplňuje džínami. Samozřejmě to nejsou až tak ‘obyčejné věci’, na první pohled to vypadá jako oblečení z krámku na rohu, nicméně Business Insider píše o tom, že běžná pracovní uniforma Marka Zuckerberga se může vyšplhat až na tisíc dolarů.

Markův typický outfit

Markův typický outfit

V čem jezdí?

Ačkoliv by si mohl vybavit vozový park s auty těch nejluxusnějších značek, zakladatel Facebooku preferuje běžně dostupná auta jako Acura TSX (pro evropský trh Honda Accord), Honda Fit anebo v hatchbacku od VW.

Nejdřív dům, pak pozemky kolem

Nicméně, ačkoliv neinvestuje do aut a oblečení, své finance utrácí za reality. Před 7 lety si koupil dům v Palo Alto za 7 milionů dolarů a pak začal sériově investovat do pozemků kolem. Za několik let na nich nechal přes 30 milionů dolarů, skoro tři čtvrtě miliardy korun. To dává celkem smysl, když jsme miliardář a nechcete mít věčnou pozornost sousedů.

article-1384071-0BF026A800000578-472_634x401

Od roku 2013 má ještě jeden dům v San Franciscu, do kterého investoval okolo milionu dolarů.

Koupil si pozemky na ostrově, aby jej ochránil

Avšak oproti jeho dalším investicím jsou tohle malé rybky v oceánu. Jeho největší investice směřovala na havajský ostrov Kauai, kde investoval do pozemků přes sto milionů dolarů. A bylo tomu tak z celkem rozumných důvodů – chce ochránit přírodu na daném ostrově. 

Na české poměry taktéže hodně utratí za cestování. Většina z nich je z byznysových účelů. Nicméně Facebook mu v roce 2015 proplatit cestovní náklady za 5 milionů dolarů. Velká část těch peněz spolkly náklady za jeho osobní ochranku.

59ea43f4909924d2008b5fc8-960-720

Smyslupně využité peníze

Mark má za sebou i hodně dobrých věcí. Jako jeden z velkých lídrů technologického odvětví si uvědomuje svoji zodpovědnost. Je členem The Giving Pledge, což je iniciativa, do které jsou zapojení všichni vlivní miliardáři jako jsou Bill Gates, Elon Musk nebo Warren Buffett, a ve které členové přísahají, že dají většinu svého majetku na dobročinné účely. Mark se zavázal, že během života prodá 99 % svých akcií a peníze dá charitě.

59ea36f69099241e008b5fb8-960-720

Krom toho v roce 2015 založil se svou manželkou Priscillou nadací Chan Zuckerberg Initiative. Přes ni investuje do vzdělávání a boje s nemocemi.

Zdroj: BI

Komentáře

Nahoru