Dnes vyšlo 15 článků

V Kongu roste napětí kvůli ebole. Dav zaútočil na léčebné centrum

V Kongu roste napětí kvůli ebole. Dav zaútočil na léčebné centrum

Na východě Demokratická republika Kongo došlo k útoku na centrum určené pro léčbu pacientů s ebolou. Rozzlobení obyvatelé zapálili část zařízení poté, co zdravotníci odmítli vydat tělo zemřelého muže jeho rodině. Ta chtěla uspořádat tradiční pohřeb, který však úřady kvůli riziku šíření nákazy zakázaly.

Incident ukazuje, jak složitá je situace v oblastech postižených epidemií. Místní obyvatelé často nedůvěřují zdravotníkům ani humanitárním organizacím. V některých komunitách se navíc šíří přesvědčení, že ebola není skutečná nemoc, ale prostředek k získávání peněz od zahraničních organizací.

Podle svědků byl zemřelý muž známým členem komunity a jeho smrt vyvolala silné emoce. Lidé byli přesvědčeni, že nezemřel na ebolu, ale na jiné onemocnění. Napětí následně přerostlo v násilný protest, během kterého byly po nemocnici házeny předměty a část areálu byla zapálena. Při útoku utrpěl zranění jeden ze zdravotníků.

Světová zdravotnická organizace upozorňuje, že aktuální epidemie v Kongu patří k velmi nebezpečným. Počet podezřelých případů i úmrtí stále roste a zdravotníci varují, že situaci komplikuje také ozbrojený konflikt v regionu. Kvůli nestabilitě a přesunům obyvatel hrozí další šíření nákazy i do okolních států.

Ebola patří mezi nejzávažnější infekční nemoci na světě. Přestože se nešíří tak snadno jako například covid-19, její smrtnost může být velmi vysoká. Ohniska nákazy se v Kongu objevují opakovaně už od 70. let minulého století.

Zdroj foto: www.pexels.com

Komentáře

Nahoru