V IBM vytvořili atomický hard disk

Víte, jak velký je atom? Je hodně hodně malý. První, komu se podařilo s atomy manipulovat, byl shodou okolností Donald Eigler z IBM. V roce 1989 vytvořil z 35 atomů xenonu nápis „IBM“. Téměř o tři desetiletí později jeho kolegové vytvořili miniaturní atomický hard disk.

U běžného hard disku je potřeba asi 100 tisíc atomů k uložení jediného bitu. IBM díky nové technologii dokáže uložit celý katalog iTunes (35 milionů skladeb) na disk o velikosti kreditní karty.

Jak to funguje?

V IBM využili atomy holmia umístěné na povrchu z oxidu hořečnatého, který udržuje magnetické póly atomu stabilní, dokonce i v přítomnosti dalších magnetů. Orientace těchto pólů určuje, zda atom představuje 1 nebo 0.

atom-holmia

Atom holmia

K zápisu do tohoto úložného systému slouží mikroskopická jehla indukující proud, která otáčí orientaci atomu. Čtení informací je pouze otázkou měření magnetického proudu procházejícího každým atomem. Proud totiž závisí na tom, který pól je umístěný nahoře.

Nečekejte však, že se tato technologie ukáže v příštím iPhonu. V současné době totiž funguje pouze ve vakuu a díky elektronovému mikroskopu, jenž musí být chlazen kapalným dusíkem. Vědci jsou ovšem na dobré cestě.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru