V IBM manipulují s atomy pro vytvoření „Nejmenšího filmu na světě“

V IBM manipulují s atomy pro vytvoření „Nejmenšího filmu na světě“

Herci mají přísloví: Není malých rolí. V IBM to teď trochu zpochybnili, když vytvořili krátký film, v němž hrají hlavní roli atomy.

Chlapec a jeho atom, jak se film jmenuje, bude stejný jako všechny ostatní krátké animované filmy až na to, že je viditelný, pouze pokud používáte mikroskop, který scénu zvětšuje 100 milionkrát. Pomocí techniky, která se po léta výzkumu v IBM zdokonalovala, vytvořili 250 snímků zobrazujících chlapce hrajícího si se svým atomem (jako s hračkou).

Jak přesně se dá s atomy tímto způsobem manipulovat? Není to levné: V IBM potřebovali využít své dvoutunové mikroskopy, které mohou pracovat při teplotě  -450°F, aby natočili film. Mikroskop obsahuje super ostrou jehlu s měděným povrchem o velikosti 1 nanometr, s pomocí níž mohli pohybovat s jednotlivými atomy.

Kromě krátkého filmu vytvořili zaměstnanci IBM také exkluzivní atomové scény pro nadcházející film Star Trek: Into Darkness.

V IBM vyvinuli manipulační techniku atomů částečně ve snaze účinnější technologie ukládání. Schopnost jednotlivých atomů uchovávat data by jednou mohla vést k extrémnímu řešení při ukládání dat – všechny firmy by svá data mohly ukládat na objekt o velikosti nehtu.

A co takhle celovečerní pokračování natočeného filmu?

Zdroj: mashable.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru