Dnes vyšlo 1 článků

V Holandsku jezdí všechny elektrické osobní vlaky na větrnou energii

Všechny elektrické osobní vlaky, které jezdí v Holandsku, jsou nyní poháněné výhradně větrem. Holandská železniční společnost NS oznámila rok před plánovaným termínem, že její flotila s elektrickými vlaky je ze sto procent poháněna větrnou energií, a to od 1. ledna 2017. Tím zahajuje novou éru zelené dopravy.

Zastánci obnovitelné energie doufají, že tento úspěch bude inspirovat i další železniční společnosti po celém světě, aby se pustily do podobných projektů.

netherlands-electric-trains-wind-powered-1-1020x610

Zdroj: Inhabitat

Holandská vláda koncem roku 2015 oznámila, že plánuje pohánět elektrické vlaky v zemi pouze větrnou energií, a to nejpozději do konce roku 2018. Už v roce 2016 téměř 75 procent elektrických vlaků využívalo větrnou energii, a tak k 1. lednu 2017 na větrnou energii mohl přejít zbytek flotily. Jedna z největších holandských železničních společností, známá jako NS, spolupracuje s energetickou firmou Eneco.

Přechodem na obnovitelný zdroj energie se výrazně sníží uhlíková stopa, která by se měla v průběhu následujících let zmenšovat kvůli plánovaným projektům o obnovitelných zdrojích energie. K napájení holandských vlaků se využívá energie z větrných elektráren v Holandsku, Belgii a Finsku. Protože některé z těchto farem byly otevřené ještě před plánovaným termínem, bylo možné splnit cíl pohánět elektrické vlaky větrnou energií ještě dříve, než se očekávalo.

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru