V Číně zakázali anonymní nahrávání videa

V Číně zakázali anonymní nahrávání videa

Čínští uživatelé internetu jsou nyní povinni při nahrávání videa na jakýkoliv web udávat svá skutečná jména. Proč? Důvod je jasný. Tímto opatřením si Čína zařídí ještě lepší kontrolu toho, co její obyvatelé dělají na internetu.

Tedy podle čínské Státní správy tisku, publikace, rádia, filmu a televize (ano, to je opravdu název) je skutečný důvod trošku jiný. Na svém webu v pondělí uvedli, že nové pravidlo bylo zavedeno, aby se zabránilo vulgárnímu obsahu, přehnanému násilí a sexuálnímu obsahu. Tyto náměty totiž prý mají negativní dopad na společnost.

Aby uživatelé nezveřejňovali to, co nemají

Omezující pravidlo se vztahuje na „online dramata, mikrofilmy a jiný online audiovizuální obsah“. Čína s jeho pomocí jen učinila přítrž již dlouho kolujícím otázkám. Už nějakou dobu se totiž weby s videi, které jsou v Číně se svými 428 miliony uživatelů opravdu populární, stávají terčem kritiky ohledně sociálních otázek. Uživatelé tam totiž nahrávají videa dokumentující korupci, bezpráví a zneužívání prováděné vládními orgány a úředníky.

Youku je jednou z nejoblíbenějších stránek, která nabízí uživatelům možnost sdílet mezi sebou videa.

Youku je jednou z nejoblíbenějších stránek, která nabízí uživatelům možnost sdílet mezi sebou videa.

Jen další krok v celé řadě opatření

Už v loňském roce začala komunistická strana kampaň kontrolování online projevu. Hrozila právními kroky lidem, kteří se neadekvátně vyjadřovali na mikroblogovacích sítích jako třeba Sina Weibo. Pokusila se rovněž realizovat další podobná pravidla s registrací na skutečné jméno – například při pořízení SIM karty a přihlášení pro mobilní aplikaci WeChat. To se ovšem ukázalo jako obtížně realizovatelné. Čínská internetová populace totiž není tak úplně hloupá, a tak vymyslela způsoby, jak se tomu vyhnout.

Udávání skutečného jména při nahrávání videa se ale pravděpodobně již nevyhnou.

Zdroje: Huffington post, Smallbusiness.Yahoo, obrázek: bestvpn

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru