Dnes vyšlo 1 článků

V Číně vyrůstá obří solární panda

V Číně vyrůstá obří solární panda

Zprávy o stavu čínské energetiky přicházejí poměrně často a málokdy se dostanou do povědomí širší veřejnosti, jeden z posledních počinů v této oblasti však zaujal snad všechna světová média. Čínští stavební inženýři totiž představili světu netradiční projekt: ve městě Datong na severovýchodě země dokončili první fáze stavby solární elektrárny ve tvaru obří pandy.

Černobílé panely

Solární farma o rozloze 250 akrů (zhruba tři fotbalová hřiště) věrně kopíruje podobu čínského národního zvířete a využívá při tom kombinaci tmavého monokrystalického křemíku a světlých solárních článků, aby vyvolala dojem černobílé srsti. Celé dílo je vzhledem k obrovské rozloze nejlépe vidět ze vzduchu. Originální vzhled však nijak neubírá na funkčnosti celé elektrárny – podle vyjádření stavební společnosti China Merchants New Energy bude tato panda schopná během následujícího čtvrtstoletí ušetřit až milion tun vytěženého uhlí. Tím přispěje ke zlepšení stavu životního prostředí a podle optimistických scénářů planetě uleví o 2,74 milionů tun uhlíkových emisí.

panda-solar-farm_denik-630

U jedné pandy nezůstane

Elektrárna o výkonu 50 MW, která již distribuuje energii do sítě, je součástí Rozvojového programu OSN zaměřeného na zvýšení zájmu o udržitelný rozvoj u mladé generace. Její netradiční architektonické pojetí má k tomuto účelu zjevně přispět. Společnost Panda Green Energy, jež za projektem stojí, se však nedrží při zemi. V blízké budoucnosti plánuje stavbu další pandy a brzy by měla následovat i další zvířata, rozmístěná podél trasy pradávné Hedbávné stezky po celé Asii.

Čína ekologická?

V oblasti fotovoltaiky je Čína světovým lídrem, solární energetika zde zažívá boom a každým rokem láme nové rekordy. Podle Čínské fotovoltaické asociace bylo jen v první polovině letošního roku zprovozněno rekordních 24,4 GW nových instalací a do konce roku je v plánu toto číslo bezmála zdvojnásobit.
Čínská vláda se v posledních letech zaměřuje na podporu obnovitelných zdrojů energie a omezování emisí oxidu uhličitého. Miliardová země – největší spotřebitel energií na světě – se veřejně zavázala k tomu, že do roku 2020 zajistí pokrytí 15% celkové spotřeby energie právě z obnovitelných zdrojů. Z hlediska ochrany životního prostředí jde o mimořádně důležitý krok, ekologická situace v zemi je totiž neúprosná a znečištění ovzduší dosahuje alarmujících hodnot.

Zdroj foto/obrázek: businessinsider.com

Po maturitě zamířila na Filosofickou fakultu UK a potom se vrhla do psaní. Přispívá na řadu webů i tištěných časopisů, věnuje se copywritingu a hraje si s češtinou. Taky miluje čtení, takže týdně přelouská tři čtyři romány. Když právě nedělá nic z toho, vypomáhá v prodejně ovoce a zeleniny nebo sportuje. Zajímá se o média, psychologii a historii obyčejných věcí. Je nekuřačka a abstinentka, miluje mrkev a nesnáší kmín.

Komentáře

Nahoru