V Číně se neschováte!


Čínský politický systém je sestaven z přísných kontrol všech věcí – od internetu až k tomu, jak lidé tráví svůj každodenní život. Aby to bylo možné, Čína sestavila síť více jak 170 miliónů bezpečnostních kamer, které jsou spojeny se stále se zlepšujícím systémem rozpoznávání obličeje. Takže by nemělo být překvapení, že čínské policii se podařilo chytit podezřelého zločince, který si myslel, že bude v bezpečí v davu 60 000 lidí.

Podezřelý, který byl identifikován pouze jako pan Ao, navštívil koncert popové hvězdy Jackyho Cheunga ve městě Nan-čchang minulý víkend. A tento výlet se mu hrubě nevyplatil. Pan Ao byl totiž při vstupu identifikován jednou ze CCTV kamer. Na vstupních místech bylo nainstalováno několik kamer s technologií rozpoznáváním obličeje. Poté, co se posadil mezi další návštěvníky, byl policií zadržen.

Kvůli koncertu Jackyho Cheunga si pan Ao posedí v chládku.

Kvůli koncertu Jackyho Cheunga si pan Ao posedí v chládku.

Policie uvedla, že 31letý byl hledán pro hospodářskou kriminalitu. Když si pro něj policie mezi 60 000 dav přišla, byl patřičně šokován. Pravděpodobně totiž věřil, že bude v bezpečí mezi tolika lidmi a na tak rušné události.

V Číně se neschováte

Monitorovací systém Číny funguje kombinací kamer, rozpoznávání obličeje, umělé inteligence a centrální databáze. Když je tvář detekována, vstupuje do centrální databáze a začnou se ukazovat detaily daného jednotlivce. Tyto údaje mohou zahrnovat jméno, pohlaví, etnickou příslušnost, adresu a zda bylo nebo je osoba obviněná z jakýchkoli zločinů nebo je na ni vydán zatykač – to byl případ pana Ao.

Kdybych to věděl, nikam bych nešel

Pan Ao prý speciálně kvůli koncertu jel 90 km (56 mil) od Zhangshu do Nan-čchangu se svou manželkou. V policejní vazbě pan Ao řekl, že kdyby to jen tušil, nikam by nešel.

Není to poprvé, co čínská policie využila technologii rozpoznávání obličeje k dopadení podezřelých. V srpnu loňského roku zatkla v provincii Shandong 25 podezřelých na Mezinárodním pivním festivalu v Qingdao.

CCTV kamera

CCTV kamera

Nejhustší kamerová síť

Čína je světovým lídrem v technologii rozpoznávání obličeje a pravidelně připomíná svým občanům, že s takovými zařízeními je téměř nemožné vyhnout se „úředním autoritám.“ Čína se tak může pyšnit  „největší světovou kamerovou sítí na světě.“

Odhadem je v Číně zavedeno zhruba 170 miliónů CCTV kamer. V příštích třech letech se očekává instalování dalších přibližně 400 miliónů nových.


Zdroje: Text/Foto: bbc.com, pcmag.com

Vystudovala dvouobor Česká filologie-Mediální studia na FF UP v Olomouci. Ve volném čase ráda vysedává s dobrou knížkou po kavárnách. Odmala se věnuje házené a hře na příčnou flétnu. Učí se italsky, je ráda ironická, a naopak nesnáší aroganci.

Komentáře

Nahoru