V Číně mají dům z 3D tiskárny, který přečká i zemětřesení

Na 3D tiskárnách se nejdříve tiskly jen maličkosti, ovšem dnes už nejsou výjimkou ani celé domy! V Číně jeden takový stojí, postavit ho trvalo 45 dní, a navíc je ještě tak odolný, že vydrží i zemětřesení o síle 8 stupňů Richterovy škály.

Dvoupodlažní dům s rozlohou zhruba 400 m2 má na svědomí společnost HuaShang Tenda. Sice nejsou první, kdo s tímto nápadem přišel, ale rozhodně jsou první vlaštovkou ve způsobu tištění – celý dům byl totiž natisknutý najednou. Vývoj tiskárny, která byla něčeho takového schopná, trval dlouhá léta.

dum1

Dům byl vytištěn z 20 tun betonu. Stěny jsou tlusté 2,5 metru, s omítkami si už tiskárna neporadila, ty museli provést lidští pracovníci.

dum3

dum2

Společnost si myslí, že jejich technologie bude do budoucna užitečná – vzhledem k rychlosti výstavby, nízkým nákladům a ekologicky šetrným surovinám. Domnívají se, že by se takhle mohly stavět zemědělské budovy i výškové stavby především v rozvojových zemích.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru