Dnes vyšlo 15 článků

V Česku máme první digitální náhrobek. Chcete si ho taky zařídit?

Vymysleli je v roce 1999 ve Švédsku, za velkou louží jsou běžné už deset let a před dvěma lety se mluvilo o tom, že se nový trend dostává také do Evropy. U nás se ale objevil až před týdnem. Má ho spisovatel a novinář Karel Havlíček Borovský, jehož hrob se nachází na pražských Olšanských hřbitovech.

Jestli si pod pojmem digitální náhrobek představujete nějakou tabuli, na které se u hrobu promítají informace a fotky ze života nebožtíka, jste na omylu. Jde jen o destičku s QR kódem, která se položí na skutečný náhrobek. Vy potom přijdete s chytrým telefonem, QR kód naskenujete a něco se dozvíte o osobě, která je na místě pochovaná.

Největší význam to pochopitelně má u slavných lidí a známých osobností, ale do budoucna se dá počítat s tím, že bude mít takový náhrobek každý, kdo bude chtít. Už je to totiž možné. Klidně si můžete jít jeden hned teď zařídit.

Jak si zařídit digitální náhrobek

U nás se digitálními náhrobky zabývá organizace Život po životě. Tedy jejich projekt se zaměřuje především na to, že můžete zesnulým vytvořit profil, na kterém si každý přečte, co v životě dokázali. Digitální náhrobky vlastně spustili jako doplňující službu.

jak_to_funguje

 

Nejdřív se musíte registrovat na webu www.zivotpozivote.cz a vytvořit zesnulému člověku profil. Není na tom nic těžkého. Sestavíte ho z textových, obrázkových a video polí, které jednoduše přemísťujete po stránce.

qr2

Téměř za všechno ale musíte platit. Zdarma získáte jen verzi, která rozhodně není dostačující, protože do ní nemůžete přidat skoro nic. Varianta s QR náhrobkem vás na rok vyjde na 1 099 korun.

cenik_zivotpozivote

Mimochodem pokud se bojíte, že o vás někdo po vaší smrti napíše něco nevhodného, můžete se pojistit dopředu. Život po životě vám totiž nabízí možnost vytvořit profil také sobě. A jak je vidět, využilo ji už dost lidí. Na stránce totiž máte možnost prohlédnout si zaregistrované profily.

tito_uz_tady_jsou

Většinou si profily zakládají mladí lidé

anetkaaa_moooc_zlobiva

Radši nekomentovat… Možná by bylo lepší, kdyby na některé lidi svět zapomněl

marie_valentova

Na druhou stranu se najdou i opačné profily, které mají smysl

Jak je to s QR kódem

Kvůli digitálnímu náhrobku si musíte objednat výše zmíněnou prémiovou variantu. Pak vám bude vygenerován QR kód s odkazem na profil a ten bude vypískovaný na žulovou destičku o rozměrech 8 x 8 cm nebo 10 x 10 cm. Destičku vezmete, půjdete na hřbitov, odstraníte ze zadní strany ochrannou fólii a nalepíte ji tam, kam chcete.

Kromě Karla Havlíčka Borovského už má svůj digitální náhrobek dalších 17 lidí. Všichni z nich jsou významné osobnosti na Olšanských hřbitovech, protože jeho správci digitální náhrobky podporují. Zda bude mít projekt nějaké reálné zákazníky, ukáže čas. Jestli ne, je taky možné, že když si ho teď objednáte, za pár let už QR kód ani nebude aktivní.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru