Dnes vyšlo 15 článků

V CERNu byl možná skutečně objeven Higgsův boson

Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v polovině března informovali o nejnovějších výsledcích svého výzkumu, které jsou opět o něco blíže jistotě, že se v loňském roce podařilo na Velkém hadronovém urychlovači (LHC) objevit Higgsův boson.

Šlo by o převratný objev, který by potvrdil hypotézu vysvětlující to, jak základní stavební prvky vesmíru získávají hmotnost. Podle vědců se již v podstatě jedná jen o to, zda jde o Higgsův boson odpovídající Standardnímu modelu nebo o některou z jeho lehčích variant. Na odpověď si však bude nutné ještě nějaký čas počkat.

„Předběžné výsledky s úplnými daty z roku 2012 jsou báječné a podle mě je jasné, že máme co do činění s Higgsovým bosonem, přestože máme před sebou ještě dlouhou cestu, abychom zjistili, o jaký druh Higgsova bosonu jde,” prohlásil mluvčí výzkumného týmu CMS Joe Incandela.

Také mluvčí druhého výzkumného týmu ATLAS Dave Charlton reagoval s nadšením a získané údaje označil za výsledek obrovského úsilí mnoha obětavých lidí. Podle něj mají nyní vědci dobré základy pro další měření, která by měla upřesnit podobu Higgsova bosonu.

Urychlovač LHC, který částici detekoval, v únoru na dva roky přerušil provoz, aby na něm mohly být provedeny úpravy. Po nich bude jeho výkon dvojnásobný a zvýší se také jeho bezpečnost.

Zdroj: https://www.technickytydenik.cz/rubriky/zpravodajstvi-tt/nove-vysledky-naznacuji-ze-v-cern-skutecne-objevili-higgsuv-boson_20644.html

Komentáře

Nahoru