Dnes vyšlo 15 článků

V Černobylu by měla být postavena obří solární farma

Ukrajinská vláda oznámila, že plánuje proměnit oblast Černobylu, kde se stala proslulá havárie jaderné elektrárny v roce 1986, na obrovskou solární farmu. Uvnitř zakázané zóny by měly vyrůst solární panely.

Tento plán, který momentálně hledá investory, by využil velkou část radioaktivní půdy, která není vhodná k lidskému osídlení, a poskytl by levnější zdroj energie, čímž by Ukrajina snížila závislost na Rusku.

4th_block_of_the_Chernobyl_Nuclear_Power_Plant

Černobyl, Zdroj: Wikipedia

„Místo Černobylu má skutečně velký potenciál pro energii z obnovitelných zdrojů,“ řekl ukrajinský ministr životního prostředí Ostap Semerak. „Už máme přenosové vedení vysokého napětí, které dříve používala jaderná elektrárna. Pozemek je velice levný a máme spoustu lidí vyškolených pro práci v elektrárnách.“

Před třiceti lety byl Černobyl, město vzdálené asi 100 kilometrů od Kyjeva, masově evakuován kvůli jaderné havárii. Při pokusu na čtvrtém reaktoru došlo k jeho přehřátí, protavení a výbuchu. Následně se do ovzduší uvolnily radioaktivní látky. Ani dnes, po třiceti letech, není velká část půdy (cca 2 600 kilometrů čtverečních) vhodná k lidskému osídlení.

Vláda se snaží o životaschopnost v této oblasti, a proto financuje výstavbu solárních panelů, které budou po dokončení poskytovat zhruba 4 megawatty energie pro občany země. Podle Kalifornské energetické komise jeden megawatt vystačí pro napájení 750 až 1 000 domovů.

Instalace solárních panelů by měla snížit závislost země na Rusku a dále se chce Ukrajina připojit k Evropské unii, která se v poslední době stále více zaměřuje na otázky životního prostředí.

„Máme normální evropské priority, což znamená, že mají nejlepší standardy s životním prostředím a čisté energetické ambice,“ řekl ministr Ostap Semerak. „Chceme být úspěšná Ukrajina, chceme ukázat lidem v zóně konfliktu, že život je lepší a pohodlnější s námi.“

Právě teď ukrajinští úředníci se snaží shromáždit finanční prostředky potřebné pro nákladný projekt. V jednání jsou se dvěma investičními firmami v USA a čtyřmi kanadskými vývojovými energetickými firmami.

Zatím nepadlo slovo, jak bude probíhat výstavba solárních panelů. Nicméně jelikož je na okraji zakázané zóny 10x větší množství přijatelné radiace, bude velice těžké zajistit bezpečnost pracovníků.

Zdroj: Science Alert

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru