Tisková zpráva: V Brně byla zahájena výstava „Jaderné palivo – umění vysokých technologií“

V Brně byla zahájena výstava „Jaderné palivo – umění vysokých technologií“

Na fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií v Brně byla 23. října 2015 zahájena výstava fotografií s názvem „Jaderné palivo – umění vysokých technologií“.

Hlavním cílem výstavy je názorně ilustrovat překvapující vnější podobnost výrobního procesu jaderného paliva a nejproslulejších děl světového umění. Vitráže Milánské katedrály, mozaiky starořeckých chrámů, byzantská architektura, tradiční čínské hedvábí, kupole pravoslavných chrámů, pyramida pařížského Louvre, náčrty z pera Leonarda Da Vinciho nebo tradiční ruská matrjoška jsou osobitým způsobem porovnávány s různými typy jaderného paliva i průmyslového zařízení a strojů, které se používají při jeho výrobě.

Podle vyjádření zástupce univerzity, vedoucího experta skupiny Nuclear Power Utilization and Research Group při Institutu elektroenergetiky Technické univerzity, Karla Katovského, výstava svérázným způsobem zpřístupňuje krásu nejmodernějších technologií palivového cyklu. „Pro studenty je to názorný a motivující připomenutí skutečnosti, nakolik mohou být takové technologie jako je výroba jaderného paliva zajímavé a inspirující. Jsem rád, že se tato výstava může uskutečnit na naší univerzitě, protože tak společně s organizátory výstavy, palivovou společností TVEL a strojní fakultou České technické univerzity ukazujeme, že vysokoškolské vzdělávání v oblasti jádra je dnes aktuální jako nikdy předtím,“ prohlásil Katovskij.

Výstava byla zahájena u příležitosti Dní Dubny na Technické univerzitě, což je prezentace Spojeného institutu jaderných výzkumů, který se nachází ve městě Dubna nedaleko od Moskvy. Jeho delegaci vede zástupce ředitele institutu, profesor Richard Lednický.

Výstava „Jaderné palivo – umění vysokých technologií“ byl již před časem úspěšně prezentována na půdě Českého vysokého učení technického v Praze, na západoevropské univerzitě v Plzni, v Ústavu jaderných výzkumů v řeži, v obci Dukovany, ve Třebíči, brněnském planetáriu i na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě.

Expozice bude přístupná tři týdny od zahájení výstavy na adrese Vysoké učení technické Brno – Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Technická 12, Brno.

Štítky: , ,

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru