Dnes vyšlo 15 článků

V Británii jezdí autobus, který je poháněn lidskými exkrementy a potravinovým odpadem

Provozovatel autobusové služby A4, která zajišťuje spojení mezi městy Bristol a Bath ve Velké Británii, má na této lince skutečně unikátní autobus. BioBus je autobus, který je poháněný lidskými exkrementy a potravinovým odpadem.

První britský „bio-bus“ je poháněn bio metanem, což je plyn, který je produkován v procesu zpracovávání odpadů, které obsahují zejména lidské výkaly a odpad z potravin. S plnou nádrží je tento ekologický autobus schopen údajně urazit až 186 mil, tedy 300 kilometrů. 

Během svého provozu bio bus produkuje o 30 procent méně emisí

Během svého provozu navíc bio bus produkuje o 30 procent méně emisí, než jeho protějšky poháněné dieselovými motory. Svůj ostrý provoz zahájil autobus na bio metan tento týden a každý měsíc by měl přepravit celkem 10 tisíc pasažérů mezi letištěm v Bristolu a historickým městem Bath. Pohon pro autobus vyrábí lokální čistička odpadních vod GENeco. Můžeme tak říct, že autobus de facto pohání lidé, žijící v okolí jeho trasy, respektive jejich výkaly a další odpad. Mnoho osob, díky kterým se autobus pohybuje, jej velmi pravděpodobně bude i používat.

poo-bus

V autobuse není cítit žádný zápach

Podle dat společnosti GENeco může autobus na energii vyprodukovanou z výkalů jedné osoby ujet přibližně 37 mil, což je bezmála 60 kilometrů. I když autobus zdobí obrázky osob, spokojeně sedících na toaletě, rozhodně se v něm ani za ním nešíří žádný zápach. Veškerý odpad je totiž v čističce rozložen za pomoci specifických baktérií. Ty dokáží rozložit bio odpad na metan a oxid uhličitý. Během tohoto procesu jsou rovněž odstraněny všechny nečistoty, takže výsledný produkt ani trochu nezapáchá, jak by se někomu na první pohled mohlo zdát.

Bio-bus-human-waste-powered-bus-by-GENeco-1

Bio bus je posledním vynálezem, který má ukázat, že odpad, který produkuje lidské tělo může být velmi efektivním zdrojem ,,zelené“ energie

Bio bus je posledním vynálezem, který má v praxi ukázat, že odpad, který produkuje lidské tělo, může být použit jako velmi efektivní zdroj „zelené“ energie. Velká Británie je v jistém smyslu průkopníkem v tomto odvětví energetiky. Lidské výkaly zde celoročně vytápějí už tisícovku domácností. Předpoklady expertů ukazují, že produkce bio metanu z odpadních vod by mohla nahradit přibližně 10 procent celkové spotřeby plynu, pokud by byl veškerý odpad v zemi beze zbytku zužitkován.

Zdroj: iFenomen

Komentáře

Nahoru