V Británii čelí Apple žalobě ve výši 935 milionů dolarů

V Británii čelí Apple žalobě ve výši 935 milionů dolarů

Ve Velké Británii byla proti společnosti Apple podána hromadná žaloba, která požaduje náhradu škody v celkové výši cca 935 milionů dolarů.

Reprezentativní žalobu podal Justin Gutmann, bojovník za práva spotřebitelů, s odvoláním na právo hospodářské soutěže. Žaloba obviňuje výrobce mobilních telefonů ze zneužití dominantního postavení na trhu k vykořisťovatelským a nekalým obchodním praktikám, když podle tvrzení žaloby uvedl uživatele iPhonů v omyl tím, že aplikoval aktualizaci softwaru pro správu napájení, poprvé vydanou v lednu 2017 v systému iOS 10.2.1, která snižovala výkon dotčených zařízení.

Společnost Apple již čelila soudním sporům kvůli krokům na snižování výkonu iPhonu na řadě dalších evropských trhů.

V roce 2020 také na domácí půdě urovnala hromadnou žalobu, která ji podobně obviňovala ze záměrného zpomalování výkonu starších iPhonů, aby zákazníky přiměla ke koupi novějších modelů nebo nových baterií. Ve stejném roce francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil společnosti Apple pokutu ve výši přibližně 27 milionů dolarů za to, že bez informování uživatelů omezovala provoz starších zařízení. V tomto případě Apple pokutu zaplatil a souhlasil s tím, že na svých webových stránkách bude po dobu jednoho měsíce zobrazovat prohlášení o sankci.

Žalobci dále tvrdí, že společnost Apple uvedla spotřebitele v omyl, protože informace o tomto nástroji nebyla uvedena v popisu aktualizace iOS 10.2.1 ke stažení – to znamená, že uživatelé nebyli předem informováni o škodlivém vlivu, který bude mít na jejich zařízení. Namísto toho bylo uživatelům, kteří neprovedli aktualizaci na nejnovější verzi systému iOS, sděleno, že riskují vystavení chybám a bezpečnostním nedostatkům, protože jim uniknou klíčové bezpečnostní aktualizace. Žaloba také tvrdí, že někteří uživatelé byli až sedmdesátkrát vyzváni k instalaci aktualizace v oznámeních, zatímco ti, kteří aktualizaci přijali, ji nemohli odinstalovat, což znamená, že jim zůstaly veškeré negativní dopady na výkon jejich zařízení.

 

Zdroj, foto: techcrunch.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru