Dnes vyšlo 15 článků

V Bratislavě bude bankomat na bitcoiny

Máme tu novinku. Nedávno byl totiž vyroben první bankomat na bitcoiny. Umožňuje uživatelům vložit peníze a převést je na elektronickou měnu. A nejlepší je, že v brzké době se jeden takový bankomat objeví i u našich sousedů na Slovensku.

První bankomat byl dodán do Atlanty v Georgii v USA. Tamní obyvatelé si však své prvenství a jedinečnost moc dlouho vychutnávat nebudou. Naplánováno je totiž 12 dalších bankomatů do dalších měst na čtyřech kontinentech a většina z nich už byla během minulého týdne zrealizována.

lamassu-bitcoin-atm-2c

Zach Harvey, generální ředitel startupu Lamassu, který bankomaty v Portugalsku vyrábí, se vyjádřil o tom, jak je to úžasný pocit.

„Je to úžasný pocit posunout se od dřevěné krabice a Raspberry Pi, jak to bylo v únoru, ke tvrzené oceli a výrobě konečného modelu. Ovšem jak již bylo řečeno, je to stále probíhající proces, takže opravdu nemáme čas sedět a ten pocit si vychutnávat.“

Další bankomaty se během minulého týdne objevily v Atlantě, v Las Vegas, v Montrealu v Kanadě, v São Paulu v Brazílii. Dva se nachází v Austrálii – v Sydney a Nimbinu, další je pak v Aucklandu na Novém Zélandu. Jeden mají i v Šanghaji. A nakonec u nás v Evropě to jsou prozatím čtyři: v Paříži, na severu pak v Helsinkách, Stockholmu i Kodani, a nám nejblíže v Bratislavě.

A proč zrovna na Slovensku?

Je to jednoduché. Protože se tam nachází jeden velký fanoušek bitcoinů – Marián Jančuška z košické společnosti 0011, který ho objednal. Bratislavský bankomat se bude od konce října nacházet na Starém městě. Vložit do něj budete moci eura, která se „přemění“ na bitcoiny podle aktuálního kurzu na burze Mt. Gox nebo Btistamp. Celý proces bude trvat asi 20 sekund.

Našim bitcoinovým fanouškům nezbývá než doufat, že se na Česko také co nejdříve dostane. Na konci listopadu bude ve druhé etapě umístěno dalších 25 bankomatů a už v současné době společnost přijímá objednávky na třetí etapu, která bude dodávána v prvním čtvrtletí příštího roku.

Zdroje: coindesk.com, itnews.sk, technologie.etrend.sk

Komentáře

Nahoru