V Bostonu si smartphone nabijete na lavičce

Určitě taky znáte ten šílený pocit, když jste celý den mimo domov a nemáte si kde dobít mobil. Už od rána přemýšlíte, zda vám baterka vydrží, a snažíte se omezovat svou mobilní aktivitu. Je to prostě problém. Jde to řešit druhou baterkou na výměnu nebo pomocí externí baterie, se kterou si mobil dobijete kdekoliv. A nebo když jste náhodou v Bostonu, můžete se stavit posadit se na lavičku.

V Bostonu totiž testují lavičky se solárním nabíjením. Vize je taková, že si na ně kolemjdoucí budou moci sednout, odpočinout si a dobít si svá mobilní zařízení.

lavicka-soofa

Lavička je zároveň pěkným designovým prkvem.

Lavičky nazýváné Soofas ale nebudou sloužit jen k nabíjení. Budou rovněž monitorovat hluk, teplotu a úroveň znečištění ovzduší a tyto údaje budou pomocí 4G sítě odesílat na webové stránky Soofa.co. Lidé se pak na web podívají a zjistí, na jaké lavičce by jim bylo nejpříjemněji.

mapa-soofa

Na webu soofa.co se podíváte, kde lavičky najdete.

„Chceme města aktualizovat pro naši generaci,“ uvedla Sandra Richter, jedna ze tří vynálezkyň Soofa. „Neustále pobíháme se svými telefony, ale každých pět minut jsou vybité. Je pro nás opravdu důležité, aby byly neustále nabité a my mohli být v kontaktu se světem.“

Testují první verzi, ale už mají vizi do budoucna

Pokud si chcete mobil na lavičce dobít, potřebujete zatím kabel. Budoucí verze Soofa by ale měla obsahovat technologii indukčního nabíjení, takže mobil jen položíte a on se prostě dobije. Do budoucna se také počítá s rozšířením laviček v San Jose a New Yorku.

soofa-team

Tým tří žen chce dokázat, že technologie nejsou jen výsadou mužů.

 Jedna taková lavička vyjde na $3000 (cca 60 000 Kč). To je sice mnohem více, než je cena běžné lavičky, ale odměnou má být pětadvacetiletá záruka a možnost měsíčních splátek. Tým tří žen doufá, že k investici do chytrých laviček může města přemluvit i možnost zjišťování znečištění ovzduší a hluku.

Zdroje: Yahoo Tech, Mashable, fotografie: Soofa.co

Komentáře

Nahoru